Шольц анонсував переговори представників "Нормандської четвірки"

Шольц: Ми всі чітко дали зрозуміти, що у разі військової агресії з боку РФ будуть серйозні наслідки
Фото: EPA
Канцлер Німеччини Олаф Шольц анонсував зустріч переговірників у межах нормандського формату щодо врегулювання ситуації на Донбасі. Про це він заявив 13 січня на спільній пресконференції з прем'єр-міністром Нідерландів Марком Рютте, повідомила пресслужба німецького уряду.

"Ми намагаємося відновити нормандський формат. Ми з президентом Франції кілька разів намагалися відновити ці переговори та встановили необхідні контакти з Україною й Росією. Ми дуже раді, що переговірники з усіх чотирьох сторін незабаром знову зустрінуться, щоб розпочати підготовчі перемовини", – заявив він.

Дати зустрічі він не назвав.

Шольц нагадав про концентрацію російських військ біля кордонів України.

"Ви всі знаєте про значну концентрацію російських військ. Тому наше спільне завдання – зробити все можливе для деескалації цієї ситуації. Ми всі чітко дали зрозуміти, що у разі воєнної агресії будуть серйозні наслідки. Ми згодні із цим. Звісно, мета зараз полягає в тому, щоб запобігти саме цьому. Ось чому також дуже важливо, що ми зараз визнаємо велику кількість дискусійних форматів, у яких ведуть переговори між США та Росією у межах Ради Росія – НАТО, в ОБСЄ та в яких роблять спроби виробити конструктивний шлях. Це складно; кожен може це побачити. Але це так само необхідно", – заявив канцлер.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької й Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.

Переговори щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (ТКГ, Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

У Парижі 9 грудня 2019 року відбувся останній саміт лідерів "Нормандської четвірки". У його підсумковому комюніке зазначено, що сторони домовилися про припинення вогню, відкриття нових пунктів пропуску, обмін утримуваними особами за формулою "всіх на всіх" до 31 грудня 2019 року, розведення сил та засобів на трьох нових ділянках на Донбасі, продовження на рік дії закону "Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей" і розширення мандата спеціальної моніторингової місії ОБСЄ.

Домовленості було виконано частково. Планували, що наступний саміт відбудеться 2020 року, проте цього не сталося. Від участі у переговорах у нормандському форматі відмовляється Росія, повідомили у МЗС України.

Лідери США, ФРН, Франції, Італії та Великобританії 6 грудня 2021 року зазначили, що РФ треба відновити переговори з Україною у межах нормандського формату.

15 грудня глава МЗС України Дмитро Кулеба заявив, що Україна, Німеччина та Франція спільними зусиллями повертають РФ за стіл переговорів у нормандському форматі.

4 січня 2022 року глава Офісу президента Андрій Єрмак провів телефонну розмову з Плетнером і Бонном перед їхнім візитом до Москви і переговорами із заступником глави адміністрації президента Росії Дмитром Козаком.

6 січня в Москві відбулися переговори Козака із Плетнером та Бонном. За словами заступника глави адміністрації президента РФ, це були "короткі установчі переговори", щоб "звірити годинник" щодо реалізації Мінських угод". За його словами, учасники обговорили можливість організації зустрічі в нормандському форматі (Україна, Німеччина, Франція, Росія) на рівні міністрів закордонних справ.

Бонн та Плетнер прибули до Києва 10 січня. Того самого дня вони провели зустріч із Єрмаком.