Шустер: У Міноборони України залишалося багато високопосадовців, які працювали на ворога, і це знали всі
"Ми розуміємо, що в Міністерстві оборони абсолютно точно (це навіть ні в кого не викликало жодних сумнівів) було багато доволі високопоставлених людей, які працювали на ворога, і це знали всі. Ну, не всі ж потім зникли, розумієте? Хтось там сховав один паспорт. Це складна історія. Треба було почати з того, щоб одразу вичищати дуже серйозно Міністерство оборони. І СБУ, звісно", – сказав Шустер.
На його думку, корупція в оборонній сфері – це "робота на Кремль".
"Картина реально дуже погана, тому що ви собі уявіть [міністра оборони України] Олексія Резнікова, який їде в "Рамштайн". Після всього цього як його сприймають? Він же представляє Україну, країну, яка живе в найжорстокіших умовах війни, яку бомбардують щодня. Як колеги, міністри оборони інших країн, які є союзниками України в цій війні, сьогодні всередині почуваються, коли вони тиснуть руку Олексієві Резнікову? Чи є абсолютна довіра? Я в цьому не впевнений. Ось у чому проблема. Як ти сприймаєш міністра оборони України сьогодні? Що він не відповідає за своїх підлеглих, він їх не контролює ", – зауважив Шустер.
Він акцентував, що з корупцією важливо боротися, не чекаючи, поки донори почнуть скеровувати аудиторів.
"Я думаю, російська агентура в силових структурах України взагалі дуже сильна. Тому я вважаю, що використовують усі методи, використовують і збирання інформації, але також використовують цю тему внутрішніх конфліктів. Ось таких конфліктів усередині самої української влади і між владою та суспільством. Не треба чекати, поки Америка раптом скаже: "Ми скеровуємо, там, трьох інспекторів Держдепу, Пентагону і міжнародного агентства з розвитку. Для того, щоб у вас були союзники, у вас не може бути зрадників. Тому що всі бояться зрадників", – заявив Шустер.
За його словами, на Заході люди "дуже чутливі" до питань використання того озброєння, яке передають Україні.
"Дістали стусана від США – показали, що можна боротися з корупцією, або щонайменше можна намагатися боротися з корупцією. Але уявіть собі, як це сприймає якийсь середній конгресмен США від Республіканської партії. Він каже приблизно так: "Поки наш дзвін не задзвенів, вони нічого не робили", – вважає Шустер.
Контекст:
21 січня видання ZN.UA повідомило, що Міністерство оборони закуповує продукти для українських військовослужбовців удвічі-утричі дорожче, ніж вони коштують у київських супермаркетах. У Міністерстві заявили, що сталася "звичайна технічна помилка", відомство проводить внутрішні перевірки, виправляє неточності і готує додаткові угоди стосовно постачання. Головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний запевнив, що у Міноборони та ЗСУ – "нульова толерантність до корупції".
Після скандалу, пов'язаного із закупівлями харчових продуктів для Збройних сил України, звільнився заступник міністра оборони Шаповалов, також звільнили директора департаменту закупівель Міністерства оборони України Богдана Хмельницького.
1 лютого "Українська правда" писала, що Шаповалов дістав підозру за незаконні дії, внаслідок яких окремі підрозділи ЗСУ не було укомплектовано засобами індивідуального захисту на суму понад 1 млрд грн. Наступного дня Печерський райсуд Києва заарештував Шаповалова на два місяці і призначив багатомільйонну заставу.
2 лютого ДБР заявило про затримання п'ятьох осіб за підозрою у постачанні харчових продуктів військовослужбовцям "на папері".
На початку лютого з Міноборони після звинувачень у "проросійськості" звільнився в.о. керівника департаменту військово-технічної політики, розвитку озброєння і військової техніки Олександр Лієв.
3 лютого слідчі Нацполіції повідомили про підозру радника заступника міністра оборони України (на громадських засадах) у заволодінні понад 1,7 млрд грн, призначеними для закупівлі товарів для ЗСУ.