Сіярто заявив, що вето з участі Києва у комісії Україна – НАТО буде знято після зупинення українського закону "Про освіту"

Сіярто: Інтерес Угорщини полягає в пошуку рішення
Фото: ЕРА

Консультації української влади з національними меншинами щодо закону "Про освіту" стануть "гарною основою" для переговорів про вихід із ситуації, яка призвела до блокування засідання комісії Україна – НАТО з питань оборони. Про це заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто.

Угорщина розблокує засідання комісії Україна – НАТО з питань оборони після виконання Україною умов, пов'язаних з українським законом "Про освіту". Про це 12 лютого на прес-конференції в Будапешті заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сіярто, повідомляє сайт угорського уряду.

"Щоб Угорщина зняла своє вето, Україна повинна, відповідно до очікувань Венеціанської комісії і Європейського союзу, утриматися від початку виконання закону доти, доки не дійде згоди щодо кожної деталі законодавства з національними меншинами, включно з угорською меншиною", – заявив міністр.

За його словами, українська влада має ухвалити документ, який зупинить виконання закону до завершення консультацій. Сіярто вважає, що "це стане гарною основою для переговорів із пошуку обнадійливого виходу із ситуації".

"Інтерес Угорщини полягає в пошуку рішення. Консультації між Закарпатськими угорцями та урядом України можуть нарешті розпочатися в середу, і Угорщина буде надавати всіляку допомогу закарпатським угорцям", – заявив Сіярто.

Після ухваленого 5 вересня у другому читанні і в цілому закону "Про освіту", який розширив використання української мови в навчанні, Угорщина висловила занепокоєння про майбутнє угорської меншини в Україні.

26 вересня у міністерстві закордонних справ Угорщини попередили, що будуть блокувати будь-яке подальше зближення України та ЄС через закон "Про освіту".

27 жовтня Сіярто заявив, що Будапешт виступив проти засідання комісії 6 грудня 2017 року в Брюсселі. Представник НАТО повідомив УНІАН, що засідання не планували на грудень.

За словами українського віце-прем'єра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Іванни Климпуш-Цинцадзе, у НАТО стурбовані поведінкою Угорщини щодо українського закону "Про освіту".

8 грудня у Венеціанській комісії сформулювали висновки щодо закону про освіту.

Києву запропонували внести зміни до 7-ї статті – щодо недискримінації навчання недержавними мовами, що не є офіційними у Європейському союзі. Зокрема йшлося про викладання в середній школі російською мовою.

Комісія не наполягає на зміні статті закону, але рекомендує Україні вжити заходів щодо недопущення дискримінації мов національних меншин.

У ЄС заявили, що Київ повинен врахувати рекомендації Венеціанської комісії.

7 лютого заступник глави Міністерства закордонних справ України Василь Боднар після зустрічі в Ужгороді із заступником міністра зовнішньої економіки і закордонних справ Угорщини Левенте Модьором повідомив, що Київ і Будапешт узгодили головні позиції щодо врегулювання мовного питання. У міністерстві закордонних справ Угорщини це спростували.

Посол України при НАТО Вадим Пристайко заявив, що Угорщина заблокувала засідання комісії Україна – НАТО з питань оборони, яке мало відбутися 14–15 лютого.