Ситник заявив, що у конкурсі на посаду глави САП відбуваються "неприємні, непрозорі, нелогічні речі"

Ситник припускає, що конкурс можуть зірвати
Фото: nabu.gov.ua
Дії деяких членів конкурсної комісії з обрання керівника Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП) виглядають "дивно". Про це директор Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) Артем Ситник заявив у Києві на брифінгу, який транслював телеканал "Україна 24".

"На мою думку, трохи дивно виглядають дії окремих членів комісії під час цього конкурсу. Ну вже просто вичерпано всі можливості цей конкурс відтягувати, і просто відбуваються якісь такі зовсім неприємні, непрозорі, нелогічні речі", – сказав він.

За словами голови НАБУ, у ситуації з обранням нового глави САП спостерігають спроби або відкласти процес, або зірвати його.

"Я не виключаю, що навіть якесь рішення чергового окружного адміністративного суду міста Києва з'явиться з цього приводу", – пояснив Ситник.

Він нагадав, що Україна взяла на себе офіційні зобов’язання забезпечити прозоре призначення глави САП.

Контекст:

У САП наразі немає керівника. Попередній – Назар Холодницький – пішов у відставку у серпні 2020 року. Він очолював відомство із 2015 року. Обов'язки глави САП виконує перший заступник Максим Грищук.

У жовтні 2020 року президент України Володимир Зеленський заявляв, що розраховує на обрання нового глави САП "у найближчі місяці".

Для участі у конкурсі на вакантні посади у Спеціалізованій антикорупційній прокуратурі подало документи 169 осіб, із них допущено 128 претендентів.

17 вересня 2020 року Верховна Рада ухвалила проєкт постанови, якою затвердила членів комісії з проведення конкурсу на зайняття адміністративних посад у САПКомісія складається з 11 осіб: чотирьох делегує Рада прокурорів, сімох – парламент.

Запропонованих кандидатів критикували опозиційні парламентські фракції, вказуючи, що вони не мають досвіду у сфері боротьби з корупцією (ця вимога є у ст. 8 закону "Про прокуратуру").

Євродепутати, члени комітету із закордонних справ Віола фон Крамон-Таубадель та Міхаель Галер перед голосуванням заявляли, що Україна ризикує втратити підтримку Міжнародного валютного фонду та безвізовий режим із Євросоюзом.

2 вересня США та Україна оприлюднили спільну заяву, в якій Україна обіцяла негайно забезпечити обрання нових глав САП та НАБУ.

Генпрокурорка Ірина Венедіктова 10 листопада висловлювала очікування, що нового главу САП призначать до кінця року. Такі самі сподівання озвучував Зеленський.

Засідання комісії з добору глави САП 2 грудня вкотре не відбулося. Глава Центру протидії корупції Віталій Шабунін заявляв, що конкурс триває 15 місяців. Він також писав, що засідання зірвали "підконтрольні Банковій члени комісії". Попереднє засідання мало відбутися 25 листопада, але його теж зірвали.

7 грудня конкурсна комісія визначила двох кандидатів, які проходять до фінальної частини конкурсу: детектив НАБУ Олександр Клименко та прокурор Офісу генпрокурора Андрій Синюк.