"Ситуація є несправедливою". Новий уряд Німеччини поки що не розблокував закупівлі зброї Україною через агентство НАТО – Стефанішина
Віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина заявила, що Україна поки не має чітких сигналів від Німеччини щодо розблокування закупівель зброї через агентство із забезпечення та закупівель НАТО (NSPA). Про це вона сказала в інтерв'ю "Інтерфакс-Україна".
"Сформований новий уряд Німеччини. Поки що ми не маємо чітких сигналів від канцлера і міністра оборони стосовно розблокування цієї ситуації. Можливо, і не часі фокусуватися на цьому питанні в умовах нагнітання та концентрації військової присутності Росії на кордоні. Однак ми публічно заявили, що ця ситуація є несправедливою щодо України. Звичайно, будемо вести перемовини", – сказала вона.
На запитання, чому виникла проблема з блокуванням можливості таких закупівель Німеччиною і Нідерландами, Стефанішина пояснила, що в цьому питанні є два аспекти – політики та євроатлантичної інтеграції.
"Є політична позиція Німеччини і Нідерландів про те, що в умовах, коли в Україні йде військовий конфлікт із Росією, постачання будь-якої стрілецької зброї або летального озброєння не вважається політично доцільними. Є необхідність вести перемовини щодо цього питання з цими країнами на двосторонньому рівні, а не в НАТО. Це дійсно великий політичний виклик для нас, і не дуже приємна ситуація", – наголосила Стефанішина.
Водночас, зазначила вона, Україна вже кілька разів використала цей механізм для закупівлі обладнання нелетального характеру.
Другий аспект, за її словами, полягає в тому, що Україна вийшла на новий рівень взаємодії з НАТО, коли українські структури глибоко інтегрують до різних структур НАТО.
"Усі ці рішення потребують консенсусу. Навіть у рамках статусу партнера з розширеними можливостями, коли ми говоримо про певні види навчань, погодження участі України також потребує консенсусу... Розбудова цього консенсусу має відбуватися постійно, на всіх рівнях: чи то моїх переговорів, чи то міністра закордонних справ, чи міністра оборони, чи міністра або заступників міністра економіки. Це нова нормальність, в яку ми заходимо. Іноді ці перемовини бувають неуспішними. Але в нас уже є кейси, коли з третього-четвертого разу все-таки це вдавалося", – розповіла віцепрем'єрка.
Контекст:
Про те, що німецький представник у наглядовій раді NSPA заблокував передання Україні вже оплачених нею через цю структуру НАТО протидронових гвинтівок, писало 11 грудня ZN.UA. Посол України у ФРН Андрій Мельник говорив про неформальні сигнали від Німеччини, що "подібне озброєння потенційно може спровокувати подальшу воєнну ескалацію на лінії розмежування, призвести до більш масштабних зіткнень". Це головна лінія аргументації, якою офіційний Берлін пояснює відмову у наданні Україні зброї. Посол прогнозує, що стосовно цього курсу нового уряду не змінять.
У коментарі Financial Times, опублікованому 12 грудня, міністр оборони України Олексій Резніков заявляв, що Німеччина блокувала постачання зброї Україні через НАТО, незважаючи на попередження США про ймовірне нове вторгнення Росії. За словами Резнікова, Берлін у листопаді наклав вето на закупівлю Україною протидронових рушниць і антиснайперських систем через NSPA. Згодом Німеччина пом'якшила позицію за першим пунктом, вважаючи цю зброю нелетальною, тож Україні все ж таки вдалося оформити закупівлю протидронових рушниць.
13 грудня німецьке видання Bild написало, що постачання Україні озброєння в межах НАТО блокувала колишня канцлерка Німеччини Ангела Меркель. Україна вже заплатила за озброєння на початку 2021 року через Агентство НАТО з підтримки та постачання (NSPA) й чекала на доправлення. Але у травні представники Німеччини та Нідерландів у раді NSPA заблокували продаж американських гвинтівок. Співрозмовник Bild розповів, що Нідерланди підтримали ФРН "за вказівкою з Берліна", оскільки уряд Меркель не хотів створювати враження, що він єдиний серед країн – членів Альянсу, хто виступає проти продажу.