Сівохо: ТКГ не веде жодної роботи щодо закритих КПВВ, як і взагалі в цілому. Якщо питання не розв'язують, треба ініціювати засідання Ради Безпеки ООН
Він повідомив, що через свята критично зріс потік людей через КПВВ на кордоні з РФ.
"Жахливі погодні умови на російському кордоні, ситуація з коронавірусом ускладнювали весь цей процес. Україна на початку грудня минулого року пропонувала підписати "різдвяне перемир'я". Але в підсумку між усіма сторонами у ТКГ так і не досягли домовленостей ні про відкриття КПВВ на святковий період, ні про обмін полоненими. Тисячі людей не змогли возз'єднатися і зустрітися ні на Новий рік, ні на Різдво. Це трагедія! І це не рахуючи того, що у звичайні дні ці люди не мають простої можливості побачитися і підтримувати стосунки, не встигають приїхати на похорони й попрощатися з рідними, не можуть приїхати на народження, хрестини дітей, не можуть приїхати на лікування та виїхати на навчання, дістати соціальну чи медичну допомогу. Людям доводиться долати величезний шлях через Російську Федерацію, щоб потрапити до себе додому. Тоді як через відкриті КПВВ в Україні цей шлях можна проїхати лише за кілька годин", – пояснив політик.
Сівохо закликав негайно вжити всіх можливих заходів та розв'язати проблему з відкриттям КПВВ на всій лінії зіткнення в Донецькій та Луганській областях.
"Звертаюся до голови української делегації у тристоронній контактній групі: негайно порушити питання відкриття КПВВ на порядку денному гуманітарної підгрупи, виробити розумні механізми на користь людей, а не політиків. Необхідно взяти цей процес під посилений контроль Кабінету Міністрів, нового керівництва Міністерства реінтеграції, а також ВЦА у Донецькій та Луганській областях, ООН і ОБСЄ. ТКГ у цьому плані не веде жодної роботи, як і взагалі в цілому. Якщо у ТКГ цього питання не розв'язують, необхідно ініціювати засідання Ради Безпеки ООН щодо цього, адже закриті КПВВ – це елемент гуманітарної катастрофи регіону", – наголосив він.
Контекст:
У МВС України заявили на початку січня, що представники окупаційної влади ОРДЛО і далі блокують рух у п'яти із семи дорожніх коридорів: відповідно до рішення командувача операції Об'єднаних сил, з українського боку всі КПВВ відкрито для пропуску через лінію розмежування щодня з 8.00 до 16.00. Але щодня пропуск через лінію розмежування відбувається лише у КПВВ "Станиця Луганська", у районі КПВВ "Новотроїцьке" бойовики пропускають лише окремих громадян двічі на тиждень – у понеділок та п'ятницю.
Російські окупаційні війська з квітня 2021 року повністю блокували дорожні коридори через КПВВ "Щастя", "Золоте", "Гнутове", "Майорське" та "Мар'їнка". Із семи КПВВ на Донбасі працюють лише "Станиця Луганська" та "Новотроїцьке".
Ватажок угруповання "ЛНР" Леонід Пасічник 10 жовтня підписав "указ", що посилює правила перетину КПВВ "Станиця Луганська". Жителі ОРЛО можуть виїхати на підконтрольну уряду України територію лише за списками – для лікування, навчання, за потреби постійного догляду за близьким родичем та у зв'язку з похованням родича.
Кабмін 29 грудня пом'якшив вимоги для осіб, які виїжджають із тимчасово окупованої території через КПВВ – тепер їм не потрібно проходити обов'язкову самоізоляцію та встановлювати мобільний застосунок "Вдома".
До літа 2021 року людей, які вимушено виїжджають на територію РФ і повертаються звідти в Україну, могла оштрафувати Держприкордонслужба України на суму від 1700 до 5100 грн, але в липні набув чинності закон, який тимчасово скасував цю норму.