Соціолог Паніотто: Ідея Порошенка про проведення референдуму щодо НАТО – дуже небезпечна
Без роз'яснювальної кампанії можна програти референдум про вступ до НАТО, про який говорив президент України Петро Порошенко, вважає директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.
Референдум про вступ України в НАТО, ідею про який озвучив президент України Петро Порошенко, може дати не той результат, на який розраховують. Таку думку висловив "Українській правді" директор Київського міжнародного інституту соціології Володимир Паніотто.
"Ми запитували людей: "Якби сьогодні був референдум про вступ до НАТО, як би ви проголосували?" – і більшість таки "за". Але це дуже ризиковане питання. Адже невелика мобілізація людей на Сході під час такого референдуму може дуже швидко змінити ситуацію – можна його не виграти. Тому ідея Порошенка про проведення референдуму – дуже небезпечна", – заявив він.
За словами соціолога, люди не знають, що таке НАТО.
"За десятки років їм пояснили, що це жах, агресія і так далі. Роз'яснювальні кампанії були, але не систематичні. Я просто переконаний, що ми маємо приєднатися до НАТО, але такими діями можна цю ідею поховати", – заявив Паніотто.
Він вважає, що необхідно розповідати українцям про Альянс, і лише після цього проводити референдум.
"Якщо щодо ЄС ми досягли значної переваги прихильників, то щодо НАТО перевага дуже невелика. Насправді, Схід і Південь дуже проти НАТО. Там приблизно на 25% більше тих, хто не хоче в НАТО, ніж тих, хто підтримує. Хоча загальний баланс дає більшість, тому що на Заході підтримка НАТО на 60% більша", – зазначив Паніотто.
Про те, що в недалекому майбутньому в Україні проведуть референдуми про вступ країни в НАТО і Європейський союз, Порошенко заявив у грудні 2017 року.
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. Наприкінці 2014-го Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості“. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.
9 березня 2018 року в НАТО повідомили, що визнають за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі.
22 листопада Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект про закріплення в Конституції курсу на вступ до ЄС і НАТО.
8 січня 2019 року представник України в Альянсі Вадим Пристайко заявив, що Україна може стати членом НАТО після Македонії. На думку міністра закордонних справ України Павла Клімкіна, вступити в НАТО Україні буде простіше, ніж у Євросоюз.