Соціологи пояснили результати опитування про відповідальність Зеленського за корупцію в Україні

У КМІС пояснили результати соцопитування щодо Зеленського
Фото: Володимир Зеленський / Facebook

У Київському міжнародному інституті соціології (КМІС) прокоментували результати опитування, у якому 78% українців вважають президента України Володимира Зеленського відповідальним за корупцію в уряді й військових адміністраціях. Заяву опублікували на сайті КМІС 12 вересня.

У ній ідеться, що багато інтерпретаторів ототожнили "відповідальність" із "причетністю", хоча це не так. Також соціологи зазначають, що в українців досі зберігається бажання мати сильного лідера, від якого очікують рішучих дій, водночас серед громадськості є відчутний запит на боротьбу з корупцією.

"Крім цього, українці переважно погано розбираються в державному управлінні, хто й за що саме несе відповідальність і де може здійснити вплив. Тому, як зазвичай, українці персоналізують в особі президента (тим більше того, хто користується високою підтримкою) саме того, хто, на їхню думку, здатен і має привнести необхідні зміни. Тобто зараз це запитання відображає запит і заклик громадськості до президента вчинити рішучі дії, спрямовані на боротьбу з корупцією", – ідеться в заяві.

У КМІС заявили, що Зеленський має 80−85% довіри від населення, і лише чверть хотіли б зміни президента після перемоги України в боротьбі з російською агресією. Це означає, що зараз заклик до президента до боротьби з корупцією не означає зниження його підтримки, але у тривалій перспективі можуть бути істотні зміни.

Соціологи зазначають, що більшість респондентів вважають корупцію розповсюдженою в Україні, хоча з 2021-го до 2023 року частка тих, хто вважає її саме "дуже розповсюдженою", знизилася із 63% до 43%. Також за цей період із 25% до 50% зросла частка тих, хто вважає, що органи влади "скоріше ефективно" борються з корупцією в Україні.

"Тому ситуація досить комплексна й варто уникати гучних простих висновків", – зазначили у КМІС.

Контекст:

11 вересня вийшло дослідження за результатами опитування, яке провів Фонд "Демократичні ініціативи" імені Ілька Кучеріва спільно з Київським міжнародним інститутом соціології та соціологічною службою Центру Разумкова. За його результатами, станом на початок липня 2023 року 78% респондентів вважали, що президент України безпосередньо відповідальний за корупцію в уряді та військових адміністраціях. Не погоджувалося із цим твердженням лише 18% опитаних.

Голова парламентської фракції "Слуга народу" Давид Арахамія розкритикував опитування і назвав його "маніпулятивним".

Віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації України Михайло Федоров написав у Telegram, що результати опитування схожі на "цілеспрямовану атаку". Він зазначив, що невідомий контекст, у якому респондентам ставили це запитання.