Спікер Сенату Польщі заявив, що закон про Інститут національної пам'яті не буде діяти, поки його розглядає Конституційний суд

Карчевський запевнив, що закон поки працювати не буде
Фото: ЕРА

Рішення Конституційного суду Польщі за законом про Інститут національної пам'яті дасть поштовх для подальших обговорень спірного документа, заявив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський.

Закон про Інститут національної пам'яті не буде діяти, поки Конституційний суд країни не завершить його розгляд. Про це в інтерв'ю телеканалу TVN24 заявив спікер Сенату Польщі Станіслав Карчевський.

"Треба бути божевільним і безвідповідальним, щоб зробити щось, що викличе ще більше емоцій. Тому що зараз ці емоції є, і вони починають ставати поганими емоціями", – зазначив Карчевський.

Спікер Сенату вважає, що рішення Конституційного суду з цього питання дасть поштовх для подальших обговорень спірного документа.

Водночас Карчевський схвалив ухвалення закону.

26 січня 2018 року польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Під час розгляду документа 116 депутатів "Громадянської платформи" утримались від голосування, двоє проголосували "за".

Під час обговорення партія "Громадянська платформа" пропонувала замінити слова "злочини українських націоналістів" на "злочини бандерівських націоналістів", пише wPolityce.pl. Депутат від "Громадянської платформи" Марцін Свєнціцький висловив думку, що поправка про "бандерівських націоналістів" полегшить історичний діалог з українцями. Однак у підсумку всі поправки, запропоновані опозиціонерами, було відхилено.

У ніч на 1 лютого документ схвалив польський Сенат. 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав ініціативу і відправив її в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи вона не обмежує свободи слова і переконань.

Закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.

Документ засудили Україна, США, Ізраїль і Франція. Верховна Рада ухвалила постанову, у якій ідеться, що українські депутати "з розчаруванням і глибокою стурбованістю" сприйняли законопроект.