США, Німеччина і Франція закликали до повного і справедливого розслідування вбивства Шеремета

З дня вбивства Шеремета минуло п'ять років
Фото: EPA
Посольства США, Німеччини та Франції вшанували пам'ять журналіста Павла Шеремета, який загинув 2016 року, і закликали до справедливого розслідування його вбивства. Заяви опубліковано на сторінках диппредставництв у Twitter.

"Сьогодні ми вшановуємо пам'ять журналіста Павла Шеремета, убитого п'ять років тому в Києві", – ідеться в повідомленні посольства США в Україні.

Посольство закликало захищати права і свободи журналістів, а також і далі забезпечувати справедливість для сімей і близьких тих, кого вони втратили.

Посольство Франції висловило надію на те, що справу буде розкрито і винуватців злочину покарано.

"Франція віддає шану пам'яті загиблого. Щирі співчуття близьким і рідним", – ідеться в повідомленні французького посольства у Twitter.

"П'ять років тому жорстоко вбили Павла Шеремета, а зловмисників досі не спіймали. Сьогодні ми думками з ним та його сім’єю і продовжуємо сподіватися на повне розслідування цього злочину", – ідеться в повідомленні посольства Німеччини.

Контекст:

Шеремет загинув 20 липня 2016 року в Києві внаслідок підриву машини, що належала співзасновниці видання "Українська правда", цивільній дружині журналіста Олені Притулі. Прокуратура кваліфікувала інцидент як умисне вбивство, скоєне у спосіб, небезпечний для життя багатьох людей.

Слідство розглядало чотири версії мотивів убивства Шеремета: професійна діяльність, особисті неприязні стосунки, дестабілізація ситуації в Україні, убивство помилково (замість Притули).

У лютому 2017 року пріоритетною версією поліція називала журналістську діяльність Шеремета, а у грудні 2019 року основною версією стала дестабілізація ситуації в Україні через убивство відомої людини.

12 грудня 2019 року на той момент міністр внутрішніх справ Арсен Аваков повідомив про затримання підозрюваних у причетності до вбивства Шеремета. Пізніше того самого дня Нацполіція назвала імена ймовірних причетних, ними стали лікарка Юлія Кузьменко, ветеран АТО Андрій Антоненко і військова медсестра Яна Дугарь.

Усіх їх заарештували, пізніше їх випустили із СІЗО – Дугарь під особисте зобов'язання, Кузьменко та Антоненка під домашній арешт. Провини підозрювані не визнають. Їхній захист і ЗМІ звертали увагу на численні нестикування в доказах проти них.

22 травня 2020 року поліція повідомила захист підозрюваних про закінчення досудового розслідування.

Шевченківський райсуд Києва ухвалив рішення, що судити Антоненка, Дугарь і Кузьменко будуть за участю присяжних. Перше засідання по суті відбулося 28 вересня.