Стефанішина: Політичне запрошення до членства в НАТО є абсолютно можливим, але поки незрозуміло, який сигнал отримає Україна на саміті у Вільнюсі

Немає жодних об'єктивних підстав для того, щоб не запросити Україну в НАТО, зазначила Стефанішина
Фото: Офіс Віцепрем’єрки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції / Facebook
Сьогодні Україна є "основним стандартом НАТО". Таку думку 9 травня в ефірі національного телемарафону, який транслювали в YouTube каналу "Рада", висловила віцепрем'єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина.

"Ми впевнені, що немає жодних об'єктивних підстав для того, щоб не запросити Україну в НАТО. Політичне запрошення України до членства в НАТО є абсолютно можливим, і ми на нього будемо очікувати у Вільнюсі. Сподіваємося, що союзники будуть готові обговорити це в ході саміту", – наголосила вона.

Стефанішина зазначила, що найбільше Україна не хоче привезти з Вільнюса "сигнал про те, що НАТО слабкий, що сам Альянс слабкий, що немає єдності у важливих стратегічних рішеннях".

"На сьогодні для нас незрозумілим є той політичний сигнал, який отримає Україна в ході Вільнюсу. Ми розуміємо, що ми маємо виходити за межі політики відкритих дверей, ми маємо відходити від очікування плану дій щодо членства", – наголосила віце-прем'єрка.

Саміт НАТО у Вільнюсі (Литва) відбудеться 11–12 липня, у ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути президент України Володимир Зеленський.

Він візьме участь у саміті НАТО лише у форматі офіційної зустрічі, і вона буде, запевнила Стефанішина.

Контекст:

Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.

2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.

14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.

30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за пришвидшеною процедурою.

Генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявляв, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому їй допомагають члени Альянсу.

20 квітня 2023 року в Києві Столтенберг наголосив, що майбутнє України – у НАТО й усі члени Альянсу із цим згодні. В Угорщині обурилися цією заявою генсека НАТО.