Резніков назвав сім рішень, на які очікує від липневого саміту НАТО
Міністр оборони України Олексій Резніков сподівається, що на липневому саміті НАТО, який відбудеться у Вільнюсі, чітко окреслять перспективи членства України в Альянсі. Про це він заявив 5 травня у відеозверненні до учасників дискусії у межах аналітичного центру Atlantic Council, трансляцію якої вели в YouTube.
Міністр виділив сім головних пунктів, підтримку яких він розраховує дістати від учасників саміту в липні:
- відданість членству України в НАТО;
- гарантії безпеки України від НАТО, які діятимуть до вступу України в Альянс;
- готовність НАТО підтримати формулу миру, запропоновану президентом України Володимиром Зеленським;
- продовження прихильності НАТО забезпечувати нагальні оборонні потреби України, включно із системами ППО, далекобійною артилерією, боєприпасами, танками і бойовими літаками;
- оборонна підтримка України до того, як повністю відновлять суверенітет України;
- створення механізму кризових консультацій з Україною у межах ст. 4 Статуту НАТО;
- перетворення комісії НАТО – Україна на Раду НАТО – Україна щодо переходу України на стандарти НАТО в оборонних системах, медичній допомозі та розмінуванні.
Саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11–12 липня. У ньому візьме участь приблизно 40 делегацій країн – членів і партнерів Альянсу. На захід також має прибути Зеленський.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО у 2014 році на тлі окупації Криму Росією та збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано у Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Зеленський повідомив, що Україна подає заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому їй допомагають члени Альянсу.