Віцепрем'єрка Стефанішина: Україна на порозі континентальної газової війни, яку розпочала Росія

"Нафтогаз" і "Газпром" 2019 року підписали контракт на транзит газу на п'ять років
Фото: ЕРА
Росія розпочала континентальну газову війну та використовує ціни на газ заради тиску для запуску газопроводу "Північний потік – 2". Про це заявила в інтерв'ю "Радіо Свобода" 9 жовтня віцепрем'єр-міністерка України з питань євроінтеграції Ольга Стефанішина.

"Ми [Україна] зараз на порозі континентальної газової війни, яку розвернула Росія. У 2020 році закінчилася дія енергетичної стратегії РФ. Вона визначала, що великі поклади є одним із інструментів геополітичного впливу. Вони рухалися у форматі "країна за країною", – підкреслила вона.

На сьогодні проєкт "Північний потік – 2" відкриває поле для газової битви на всій території Європи, вважає віцепрем'єрка.

"І ціни на газ – це тиск щодо запуску "Північного потоку – 2", й індивідуальний шантаж кожної країни – це все частина гібридної війни", – додала Стефанішина.

Віцепрем'єрка вважає, що Україна – одна з найстійкіших країн у контексті енергетичних криз.

"У нас немає жодних завищених очікувань або позитивних очікувань щодо Росії. Фактично ми в максимально негативній ситуації. Але при цьому ми продовжуємо бути надійним газовим транспортером, продовжуємо виконувати європейські правила. Для нас важливо, щоб європейські партнери теж це робили", – резюмувала вона.

Контекст:

"Нафтогаз" і російський "Газпром" 30 грудня 2019 року підписали контракт на транзит газу на п'ять років. Мінімально гарантоване прокачування згідно з новим договором "качай або плати" становить 65 млрд м&³3; газу на перший рік і по 40 млрд м&³3; на наступні чотири.

Президент України Володимир Зеленський зазначав, що в межах п'ятирічного контракту з транзиту газу Україна отримає понад $7 млрд.

2020 року через територію України в Євросоюз було транспортовано 55,8 млрд м&³3; російського газу – це найнижчий показник за сім років, повідомляли 2 січня 2021 року в ТОВ "Оператор ГТС України".

"Північний потік – 2" має зв'язати Росію з Німеччиною дном Балтійського моря. Його будівництво повністю завершено, заявила російська корпорація "Газпром" 10 вересня. 4 жовтня "Газпром" повідомив, що почав заповнювати газом першу нитку газопроводу "Північний потік – 2".

Радниця міністра енергетики України Олена Зеркаль говорила у вересні, що газопровід ще не сертифіковано. Процедура передбачає, що запуск "Північного потоку – 2" має схвалити Єврокомісія, розповідав голова правління НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.

Уряди України, Польщі, Угорщини, Молдови, Румунії, Чехії, Словаччини, Латвії, Литви і Естонії вважають "Північний потік – 2" загрозою для енергетичної безпеки Європи.

Адміністрація президента США Джо Байдена виступала проти будівництва газопроводу, однак наприкінці травня цього року глава Білого дому назвав "контрпродуктивним" із погляду відносин із Європою введення нових санкцій проти "Північного потоку – 2", оскільки газопровід "практично закінчено" .

Німеччина та США 21 липня повідомили, що уклали угоду щодо газопроводу "Північний потік – 2". Німеччина обіцяла, що застосує національні санкції проти Росії й закличе до ефективних заходів ЄС, якщо РФ і далі використовуватиме газ як інструмент тиску на інші країни або "здійснить подальші агресивні дії проти України". Згідно з угодою, транзит через Україну після введення в дію газопроводу має бути продовжено на 10 років (чинний контракт на транзит завершується 2024 року).

Вищий земельний суд німецького Дюссельдорфа 25 серпня зобов'язав оператора газопроводу бути незалежним від "Газпрому" й дотримуватися європейського законодавства. Макогон заявив, що це "саме те, на чому наполягає Україна".