Стефанішина заявила, що три країни ЄС – проти надання Україні статусу кандидата на членство, але не назвала їх
Про це 9 червня у Брюсселі (Бельгія) заявила віцепрем'єр-міністерка України з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанішина, її цитує "Німецька хвиля".
"У цілому приблизно сім країн Євросоюзу – це не східноєвропейські та не балтійські країни, як ви можете собі уявити, – висловлювали пропозиції щодо якогось іншого формату, пропонуючи екстракандидатство чи умовне кандидатство. Було дуже багато різних пропозицій, але фактично є три основні країни, які сьогодні не хочуть давати зелене світло для України", – сказала Стефанішина.
Водночас вона не уточнила, про які саме країни йдеться. За словами Стефанішиної, це може зашкодити ухваленню остаточного рішення щодо надання Україні статусу кандидата у члени ЄС.
"Я впевнена, що 24 червня [на саміті ЄС] жоден із лідерів Європейського союзу не зможе сказати Україні "ні", – вважає віцепрем’єрка. – Ми наполягаємо, що рішення про надання Україні статусу кандидата – це лише початок процесу, і не треба весь свій політичний скептицизм і капітал витрачати на протистояння цьому. Це початок процесу, це шанс, яким Україна або скористається, або не скористається".
ЗМІ писали, що Франція, Нідерланди та Австрія є противниками надання Україні статусу кандидата на членство в Євросоюзі у червні.
За даними Bloomberg, проти надання Україні статусу кандидата виступають Данія та Нідерланди, за – більшість країн ЄС, включно з Італією. Німеччина, як пише агентство, заявила, що результатом саміту лідерів ЄС у червні може стати умовний статус кандидата для України.
Контекст:
28 лютого, за чотири дні після початку повномасштабного вторгнення Росії, Україна подала заявку на вступ до Європейського союзу. Президент Володимир Зеленський заявив, що в умовах, які склалися, розраховує на приєднання до блоку за спеціальною процедурою.
Європейський парламент підтримав надання Україні статусу кандидата на вступ у ЄС. Потім відбувся неформальний саміт лідерів ЄС, де було ухвалено рішення, яке, як вважають у МЗС України, свідчить про те, що Україна буде членом ЄС.
Опитувальник, необхідний для визначення готовності держави, яка подала заявку на членство в ЄС, розпочинати переговори про вступ, Зеленському під час візиту до Києва 8 квітня передала глава Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн. За 10 днів Україна передала відповіді на першу частину опитувальника. 9 травня Зеленський повідомив, що Україна підготувала другу частину. Засідання Європейської ради, на якому ухвалюватимуть рішення про статус України, відбудеться у червні.
Глава МЗС Дмитро Кулеба заявив, що не знає жодної країни, яка відкрито виступала б проти надання Україні статусу кандидата у члени ЄС. Проте прем'єр-міністр Італії Маріо Драгі заявив 31 травня, що майже всі основні держави ЄС, окрім Італії, виступають проти кандидатства України на членство в ЄС.
Верховний представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель вважає, що Єврокомісія підготує висновок для Європейської ради за заявкою України "дуже швидко".