Суд позбавив російську мову статусу регіональної в Харкові
Харківський окружний адміністративний суд 18 травня визнав недійсним рішення міської ради, яке надавало російській мові статус регіональної в місті. Про це йдеться в рішенні суду, опублікованому на сайті Єдиного держреєстру судових рішень 24 травня.
Суд задовольнив клопотання місцевої прокуратури №1.
"Визнати протиправним та нечинним із 28 лютого 2018 року рішення Харківської міської ради "Про реалізацію положень закону України "Про засади державної мовної політики" в місті Харкові" № 788/12 від 20 серпня 2012 року", – ідеться в рішенні суду.
У мотивувальній частині документа пояснюють, що 28 лютого 2018 року Конституційний Суд визнав такими, що не відповідають положенням Конституції, норми закону "Про основи державної мовної політики", ухваленого Верховною Радою 2012 року, який дозволяв надавати мовам статус регіональних.
Контекст:
У 2012 році в Україні ухвалили закон "Про засади державної мовної політики" (відомий як закон Колесніченка – Ківалова), який суттєво розширював використання недержавних мов у країні. Після ухвалення цього закону в деяких областях на сході й півдні України російська мова набула статусу регіональної.
У період дії закону статус регіональної російської ввели, за даними "Обозревателя", у дев'яти областях – Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, а також у Севастополі та АР Крим.
23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала закон Колесніченка – Ківалова, а 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення цього закону не відповідало процедурі розгляду законопроєктів Верховною Радою.
З лютого 2014 року органи місцевого самоврядування почали скасовувати рішення про статус російської мови як регіональної. 20 жовтня 2014-го його скасувала Херсонська міська рада, повідомляло видання "Херсонские вести", у листопаді 2018-го – Харківська обласна рада. Міськрада Миколаєва 20 травня 2021 року розглядала це питання, але не змогла скасувати своє рішення.
В інших містах і регіонах, зокрема Одеській області, Запоріжжі, Запорізькій області, Миколаївській області, старі рішення місцевих рад скасовували суди.