Суд скасував регіональний статус російської мови в Миколаєві – Кремінь

Рішення суду ухвалили 8 липня
Фото: depositphotos.com

Миколаївський окружний адміністративний суд визнав недійсним і скасував рішення Миколаївської міської ради про надання російській мові статусу регіональної. Про це 13 липня у Facebook повідомив мовний омбудсмен Тарас Кремінь.

За інформацією Миколаївської обласної прокуратури, рішення суду ухвалили 8 липня після повторного звернення Кременя до генеральної прокурорки України Ірини Венедіктової.

"Нарешті це антиконституційне рішення, яке мали переглянути депутати в шестимісячний термін з дня набуття чинності закону України "Про забезпечення функціонування української мови як державної", тобто два роки тому, скасоване. На превеликий жаль, частина обранців на недавньому пленарному засіданні Миколаївської міської ради вкотре так і не знайшли сміливості його скасувати попри те, що питання неодноразово виносилось на голосування", – зазначив Кремінь.

Він розраховує, що місцеві депутати займуться питанням розвитку української мови.

"Сподіваюсь, що найближчим часом депутати затвердять міську програму розвитку української мови як державної, запрацюють безкоштовні курси з вивчення української мови, а також буде призначений профільний заступник міського голови з питань мовної політики", – заявив Кремінь.

Також він додав, що, за інформацією секретаріату уповноваженого із захисту державної мови, досі чинними залишаються рішення щодо функціонування регіональних мов Дніпропетровської та Луганської обласних рад, а також в окремих громадах Одеської та Закарпатської областей.

"Питання скасування досі чинних антиконституційних рішень постійно перебуває у нас на контролі", – резюмував мовний омбудсмен.

Контекст:

У 2012 році в Україні ухвалили закон "Про засади державної мовної політики" (відомий як закон Колесніченка – Ківалова), який суттєво розширював використання недержавних мов у країні.

У період дії закону статус регіональної російська мова дістала, за даними "Обозревателя", у дев'яти областях – Херсонській, Донецькій, Запорізькій, Луганській, Харківській, Миколаївській, Одеській, а також у Севастополі та АР Крим.

23 лютого 2014 року Верховна Рада скасувала закон Колесніченка – Ківалова, а 2018 року Конституційний Суд України постановив, що ухвалення цього закону не відповідало процедурі розгляду законопроєктів Верховною Радою.

Із лютого 2014 року органи місцевого самоврядування почали скасовувати рішення про статус російської мови як регіональної. 20 жовтня 2014-го його скасувала Херсонська міська рада, повідомляло видання "Херсонские вести", у листопаді 2018-го – Харківська обласна рада. Міськрада Миколаєва 20 травня 2021 року розглядала це питання, але не змогла скасувати свого рішення.

В інших містах і регіонах, зокрема в Одеській області, Запоріжжі, Запорізькій області, Миколаївській області, старі рішення місцевих рад скасовували суди.

У деяких населених пунктах Одеської й Чернівецької областей статус регіонального присвоєно також болгарській, гагаузькій, молдовській та румунській мовам.