Сунак вважає, що законне місце України – у НАТО
Речник сказав, що для України недоцільно вступати в НАТО, коли відбувається війна з Росією, але Сунак вважає, що "законне місце" України – в Альянсі.
"Ми хочемо працювати зі США та нашими союзниками на шляху до приєднання України", – заявив речник журналістам.
У пресрелізі, опублікованому офісом Сунака після зустрічі, ідеться, що він і Байден "погодилися з необхідністю зміцнення нашого Альянсу та збереження нашої підтримки України".
"Вони обговорили перебіг контрнаступу і наголосили на важливості того, щоб міжнародні партнери країни взяли на себе зобов'язання щодо її довгострокової оборони, надаючи підтримку, необхідну Україні для перемоги в цій війні та забезпечення справедливого і міцного миру", – ідеться в повідомленні.
Байден і Сунак зустрілися 10 липня в Лондоні.
11–12 липня у Вільнюсі (Литва) відбудеться саміт НАТО.
Контекст:
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Курс на вступ в Альянс зафіксовано в Конституції України.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує вступ України в НАТО.
30 вересня 2022 року – після того, як президент країни-агресора РФ Володимир Путін оголосив про анексію окупованої території України, – Україна подала заявку в НАТО за прискореною процедурою.
Генсек Альянсу Єнс Столтенберг 30 листопада заявив, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога і в цьому Україні допомагають члени Альянсу.
Президент України Володимир Зеленський зазначав, що потрібен чіткий алгоритм руху України до вступу в НАТО. "Конкретні рішення щодо подальшого руху України до членства і безпеки нашої країни на період до вступу в Альянс, – це те, що дасть нам змогу вважати Вільнюський саміт успішним", – сказав президент.
Декларації, у яких підтримано майбутній вступ України в НАТО, станом на 8 липня підписало 23 країни з 31, що входить у блок.