"Таліби не зупиняться". Саакашвілі вважає ситуацію в Афганістані уроком для всіх народів
"Ще 10 років тому я говорив, що як тільки американці підуть із Афганістану, падіння афганського уряду і повна перемога талібів займе максимум кілька місяців. Мої американські друзі запевняли мене, що ні – вони дуже добре зміцнюють афганську армію, дають їм багато спорядження й обладнання. Я ж своєю чергою відповідав, що це не допоможе, бо у них немає духу опору, і жодна техніка при такому не допоможе. На жаль, я мав рацію", – написав він.
Грузинсько-український політик зазначив, що "багато разів бував в Афганістані і на власні очі бачив, наскільки місцеве населення не має волі до боротьби і тримається тільки на американських штиках".
"Що буде після перемоги талібів? Звичайно, вони не зупиняться. Наступною їхньою ціллю стане Середня Азія, а там не тільки готові режими для падіння у майже всіх середньоазійських країнах, але й передбачається дуже гарячий для Росії період великого наступу ісламу з півдня. Афганістан – це урок для всіх народів, для всіх нас: американці можуть допомогти, тільки якщо ти показуєш волю до боротьби", – пояснив Саакашвілі.
Він вважає, що якби 2008 року армія Грузії "героїчно не пручалася" російським військам, "американці б точно не послали свої сили".
"І це стосується осінніх планів Росії щодо України. Ми повинні бути готовими захищатися, і коли ми будемо готові стримувати ворога хоч якийсь період, тільки після цього можна розраховувати на американську допомогу", – заявив Саакашвілі.
Контекст:
У лютому 2020 року представники США і руху "Талібан" підписали мирну угоду, яка передбачає виведення іноземних військ із Афганістану протягом 18 місяців після її підписання. У міноборони Великобританії її назвали "гнилою угодою".
США почали виведення військ у квітні 2021 року. У Білому домі заявляли, що мають намір завершити цей процес до кінця серпня.
На тлі виведення американських військ ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася.
Телеканал Al Jazeera з посиланням на джерела повідомив 12 серпня, що афганський уряд запропонував представникам угруповання "Талібан" участь в управлінні країною за умови припинення насильства. За даними інсайдера, пропозицію передали через Катар (у цій країні проводять мирні переговори з урегулювання ситуації в Афганістані).
13 серпня "Талібан" звернувся до афганського народу, заявивши про свої мирні наміри. Зокрема, угруповання пообіцяло амністію військовослужбовцям урядової армії і поліцейським, а також недоторканність майна приватних осіб.
Станом на 14 серпня "Талібан" контролював 21 столицю провінцій із 34 в Афганістані. 15 серпня стало відомо, що таліби контролюють міста Джелалабад і Мазарі-Шаріф і почали підходити до околиць Кабула. Вони заявляли, що не мають наміру "брати його силою".
15 серпня глава МВС Афганістану Сатар Мірзаквал заявив, що Кабул мирно передадуть "Талібану".
14 серпня президент США Джо Байден доручив скерувати до Афганістану 5 тис. американських військових для гарантування безпечного виведення американських громадян і місцевих жителів, які допомагали їм.