"Тисячі наших жінок забрали в рабство". На Шуфрича подали заяву у ДБР за його висловлювання про кримських татар
Народний депутат із фракції "Голос" Ярослав Юрчишин подав заяву до Офісу генпрокурора і Держбюро розслідувань на нардепа від "Опозиційної платформи – За життя" Нестора Шуфрича, звинувативши його в розпалюванні міжнаціональної ворожнечі. Про це Юрчишин повідомив на своїй сторінці у Facebook 22 липня.
Шуфрич, виступаючи 20 липня в ефірі російського телеканала "Россия 1", висловився на тему визнання кримських татар корінним народом України. Фрагмент його виступу опублікував журналіст Денис Казанський у Telegram.
"Ми визнаємо корінним народом послідовників і фактично спадкоємців Чингізидів, адже що таке Кримсько-Татарське ханство – воно вийшло з Кримського улусу, а Кримський улус – це була складова частина Золотої Орди, а що таке Золота Орда – це Бату-хан, який спалив Київ; це тисячі наших жінок, яких забрали в рабство зі зрозумілою метою", – заявив Шуфрич.
Юрчишин нагадав, що, згідно зі ст. 24 Конституції України, громадяни мають рівні конституційні права і свободи, не можуть мати обмежень чи привілеїв за ознакою етнічного походження та іншого.
"Ми не допустимо приниження українських співгромадян, які стоять як кістка в горлі російській п'ятій колоні в Україні, а тому останні намагаються будь-якими способами їх дискредитувати. За розпалювання національної ворожнечі має бути відповідне покарання", – додав він.
На думку нардепа, його колега "перейшов від таляпання язиком до дій, за які потрібно притягати до кримінальної відповідальності" й "наговорив на публічні заклики, спрямовані на розпалювання національної, расової чи релігійної ворожнечі та ненависті, на приниження національної честі та гідності корінного народу України – кримських татар".
Юрчишин зазначив, що, відповідно до ст. 161 Кримінального кодексу України, покарання за цей злочин – позбавлення волі на строк до трьох років, і закликав правоохоронні органи відреагувати на ситуацію.
Контекст:
Верховна Рада ухвалила 1 липня, а президент України Володимир Зеленський підписав 21 липня закон, який визнає кримських татар, кримчаків і караїмів корінними народами України. Корінними є такі народи, які не мають власного державного утворення за межами України, зазначено в тексті закону.
Президент РФ Володимир Путін в інтерв'ю каналу "Россия 24", яке вийшло 9 червня, називав законопроєкт Зеленського "неприйнятним". Зокрема, він заявив, що Україна як держава – нібито "породження радянського періоду", а "говорити про росіян як про некорінний народ – некоректно, смішно, нерозумно і не відповідає історії".
За словами міністра закордонних справ України Дмитра Кулеби, запропонований Зеленським документ повністю відповідає Декларації ООН про права корінних народів і відповідним нормам Конституції України й не має нічого спільного з маніпуляціями Путіна. Водночас глава МЗС зазначив, що Росія продовжує репресії проти корінного народу України, кримських татар, у тимчасово окупованому Криму.
Росія окупувала Крим навесні 2014 року після незаконного референдуму. Україна і більшість країн світу не визнають приєднання півострова до РФ. На адмінкордоні між Кримом і материковою частиною України діє контрольно-пропускний режим.