Трамп і Пенс не зустрічатимуться з Дудою до врегулювання проблеми із законом про Інститут нацпам'яті
У травні заплановано візит президента Польщі Анджея Дуди до Сполучених Штатів. Білий дім поки не підтверджує готовності президента Дональда Трампа і віце-президента Майка Пенса зустрічатися з польським лідером, повідомляє видання Dziennik Gazeta Prawna.
Американська адміністрація надіслала Варшаві сигнал, що польський президент Анджей Дуда не зможе зустрітися ні зі своїм американським колегою Дональдом Трампом, ні з віце-президентом США Майком Пенсом, поки не буде залагоджено розбіжностей Польщі з Ізраїлем. Про це пише польське видання Newsweek із посиланням на Dziennik Gazety Prawnej.
Із травня до Польщі на місяць переходить головування в Раді Безпеки ООН. Президент Дуда у зв'язку з цим збирався відвідати США.
Однак американці "делікатно" сказали, що з організацією зустрічей із вищими керівниками США виникне проблема, повідомило джерело в дипломатичних колах.
У лютому Дуда відвідав Південну Корею, де проходили зимові Олімпійські ігри. У цій країні також перебував Пенс. Польська сторона намагалася організувати зустріч Дуди і Пенса, але вона не відбулася.
США висунули негласний ультиматум Польщі – урегулювати кризу, що виникла у відносинах з Ізраїлем після ухвалення поправок до закону про Інститут національної пам'яті, зазначив співрозмовник видання.
Канцелярія польського президента поки не прокоментувала цієї інформації.
26 січня польський Сейм проголосував за поправки до закону про Інститут національної пам'яті. Вони передбачають кримінальне покарання за публічні звинувачення Польщі у злочинах, скоєних під час Голокосту, у пособництві нацистській Німеччині, військових злочинах або злочинах проти людяності. Заборонено використовувати словосполучення "польський табір смерті" під час опису концтаборів, що існували на території окупованої Німеччиною Польщі.
Також закон установлює кримінальну відповідальність за заперечення участі українських націоналістів і членів українських організацій, які співпрацювали з німецьким Третім рейхом, у злочинах проти поляків у 1925–1950 роках.
Будь-якого громадянина країни або іноземця, який порушує ці норми, буде засуджено до виплати штрафу або тюремного ув'язнення строком до трьох років. Виняток зроблено для художніх творів і наукових дискусій.
У ніч на 1 лютого законопроект схвалив польський Сенат.
У МЗС Ізраїлю заявили, що закон "заперечує історичну правду".
Державний департамент США закликав Варшаву переглянути документ.
В ОБСЄ вважають, що закон обмежує свободу вираження поглядів.
Верховна Рада України ухвалила заяву, у якій засудила "спроби польської сторони прирівняти дії всіх борців за незалежність України до злочинів двох тоталітарних режимів ХХ століття – нацистського і комуністичного".
6 лютого Дуда підписав документ і передав його в Конституційний суд, щоб той перевірив, чи не обмежує він свободи слова і переконань.