"Це не честь – віддавати на поталу ворогові своїх побратимів". У санкційні списки РНБО потрапили добровольці батальйону шейха Мансура, повідомили нардепи

У санкційні списки потрапило чотири бійці з батальйону імені шейха Мансура
Фото: kavkazr.com
У санкційному переліку Ради національної безпеки і оборони України (РНБО) опинилися громадяни РФ, які воювали на Донбасі на боці України у складі добровольчого батальйону імені шейха Мансура. Про це повідомили у Верховній Раді народні депутати Ахтем Чийгоз ("Європейська солідарність") і Андрій Шараскін ("Голос"), передає кореспондент "ГОРДОН".

Кілька десятків народних депутатів вийшли до трибуни під час засідання Верховної Ради 3 червня із заявою на захист добровольців батальйону шейха Мансура, що потрапили під санкції РНБО.

Скріншот: Parlaments'kyi telekanal Rada / YouTube

Чийгоз зазначив, що добровольці, яким загрожує видавання в Росію, "у найважчі часи для України стали на захист нашої держави", а тепер їм загрожує депортація.

Він підкреслив, що йдеться не про "злодіїв у законі", яким знайдеться місце у країнах із режимом президента РФ Володимира Путіна чи Олександра Лукашенка, що перебуває при владі в Білорусі.

"Що чекає на наших друзів – ми всі знаємо: це помста Росії, катування і смерть у колоніях Росії. Сподіваюся на те, що вони випадково опинилися в цьому списку. Але це дуже вдарить по іміджу як влади, так і України, тому що нашу державу поважають за те, що ми дали відсіч окупанту", – заявив він.

Шараскін, ветеран й учасник оборони донецького аеропорту, зазначив, що 2014 року участь у протидії російській агресії брали представники різних національностей.

"На заклик української влади відгукнулися не тільки українці з усього світу, а й дагестанці, грузини, чеченці й росіяни, яких відразу злочинний уряд Путіна оголосив ворогами й почав переслідування", – сказав він.

Нардеп нагадав про відеозвернення, надіслані чеченцям, сенс яких полягав у тому, що конфлікт на Донбасі – не їхня війна, й уряд України їх зрадить.

"Це не честь – віддавати на поталу ворогові своїх побратимів. Це не честь і не гідність, і ницо так поступати з тими, хто стоїть пліч-о-пліч за нашу і свою свободу", – підсумував Шараскін.

Чийгоз збирається скерувати президенту України Володимирові Зеленському депутатський запит про виключення добровольців зі списку санкцій, повідомив нардеп від "Європейської солідарності" Олексій Гончаренко. В опублікованому у Facebook фото документа наводять імена бійців – Муслім Ідрісов (за даними "Радіо Свобода", він начальник штабу батальйону), Салман Сайнароєв, Умхан Автаєв, Мансур Мовсаєв. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров повідомляв, що під санкції потрапив також командир батальйону Муслім Чеберлоєвський.

У документі наголошують, що передбачені РНБО санкції включають депортацію людей з іноземним громадянством, що для учасників бойових дій на Донбасі та бійців за незалежність Ічкерії означає пряму загрозу життю.

Нардепка Олександра Устінова ("Голос") повідомила у Facebook, що правоохоронний комітет проведе закриті збори і заслухає доповіді представників МВС і Нацполіції про те, як сталося, що в санкційні списки як "злодії в законі" потрапили бійці, які брали участь у боях за Широкине.


Контекст:

Батальйон імені шейха Мансура, за даними "Кавказ.Реалии", діяв з 2015-го до 2019 року проти проросійських сепаратистів і російських найманців у районі Маріуполя (Донецька область). Підрозділ офіційно здав зброю 2019 року. Деякі бійці просили надати їм громадянство України відповідно до положення про спрощену процедуру надання громадянства для добровольців і волонтерів. Однак, за даними видання, Державна міграційна служба України не зробила цього в передбачений законодавством строк.

На засіданні 14 травня 2021 року РНБО вирішила застосувати персональні санкції проти низки осіб, як повідомляли – 557 відомих у світі "злодіїв у законі" і 111 кримінальних авторитетів. Секретар РНБО Олексій Данілов поінформував того самого дня, що Радбез продовжив також санкції проти громадян і компаній РФ й України, строк дії яких закінчувався у травні.

Президент України Володимир Зеленський затвердив рішення РНБО указом від 21 травня.

Згідно з додатками до указу, у двох санкційних списках – 674 фізичні особи та 138 юридичних. Серед них – ватажки "ДНР" і "ЛНР" Денис Пушилін і Леонід Пасічник, "голова" окупованого Росією Криму Сергій Аксьонов, а також Полікарп Джанелідзе, Андрій Недзельський, Сергій Лисенко, Георгій Хмелідзе, Асоян Нодарі та Сергій Олійник та інші особи, яких ЗМІ називали "злодіями в законі".

Нацполіція України 26 травня повідомила про вислання з України 10 кримінальних авторитетів зі списку санкцій РНБО.