"Це не політика. Робоче прохання. Відтанцюю". Онищенко показав журналістам переписку із найближчим оточенням Порошенка про підкуп депутатів
Нардеп-утікач Олександр Онищенко визнав свою участь у корупційних схемах, але заявив, що робив це за погодженням із президентом України Петром Порошенком і його оточенням.
Нардеп-утікач Олександр Онищенко показав журналістам свою смс-переписку з найближчим оточенням президента України Петра Порошенка, яка підтверджує факти корупції серед українських політиків на вищих посадах. Інформацію політик надав "Слідству.Інфо".
Журналісти зустрілися з нардепом у Франції. Він дозволив сфотографувати переписку на його телефоні з народними депутатами від Блоку Петра Порошенка Ігорем Кононенком і Сергієм Березенком, а також із фінансовим радником президента Макаром Пасенюком. У ній ідеться про призначення на різні державні посади і голосування за низку законопроектів, які були вигідні Порошенку, в обмін на великі грошові винагороди.
Сам Онищенко визнав свою участь у корупції, але заявив, що робив це за погодженням із Порошенком і його оточенням.
"Що більше я для нього робив, то більше йому хотілося. Зрештою він почав давати такі завдання, яких я не міг виконати", – сказав депутат.
Онищенко розповів, що однією з головних його функцій було посередництво між Порошенком і лідером партії "Батьківщина" Юлією Тимошенко. Особливо активною ця співпраця була із 2014-го до 2016 року, коли Порошенку треба було проводити через парламент необхідні законопроекти і затверджувати призначення потрібних кандидатур. Саме "Батьківщина" могла забезпечувати брак голосів.
Депутат стверджує: те, що Порошенко і Тимошенко на публіці показують неприязнь, не заважало їм тісно співпрацювати після Революції гідності.
Онищенко заявив, що саме з його допомогою оточення президента передавало інформацію, за що треба проголосувати, а після позитивного для Порошенка голосування відбувався розрахунок.
У листуванні політики використовували спеціальну термінологію.
Онищенко надав переписку, як за його посередництва у травні 2015 року дістав посаду голова Фонду держмайна Ігор Білоус. Перед голосуванням Березенко надіслав Онищенку повідомлення із текстом: "Потрібна підтримка Білоусу від мадам". Той погодився допомогти – Білоус дістав посаду. Наступного дня посередник відзвітував: "Документи отримали" (у переписці під документами мали на увазі гроші).
Орім того, за словами Онищенка, весною 2015 року, з його допомогою Олексій Маловацький здобув достатньо голосів у парламенті і став членом Вищої ради юстиції (сьогодні Вища рада правосуддя).
Депутат також розповів, як 13 березня 2015 отримав повідомлення від Сергія Березенка із проханням поспілкуватися з Тимошенко для підтримки містобудівного закону.
"Це не політика. Робоче прохання. Відтанцюю", – написав Березенко Онищенкові.
Березенко просив Онищенка і про підтримку "сільськогосподарського" та "бурштинового" законопроектів.
Журналісти "Слідства.Інфо" запитали всіх учасників листування про імовірний підкуп політичних опонентів. Березенко, Кононенко і Тимошенко відкинули звинувачення про купівлю голосів фракції "Батьківщина". В прес-службі Пасенюка заявили, що переписки з Онищенком не існує і закликали не поширювати недостовірної інформації.
Онищенко фігурує у справі про зловживання під час реалізації газу, видобутого за участю компанії "Укргазвидобування". За даними слідства, державі було завдано збитків на суму приблизно 3 млрд грн. Слідство встановило причетність до незаконної схеми 29 осіб, включно з Онищенком.
За інформацією Генеральної прокуратури, нардеп покинув Україну 2 липня 2016 року.
5 липня того самого року Верховна Рада підтримала подання генпрокурора про притягнення до відповідальності, затримання та арешт Онищенка. Сам він відмовився бути присутнім на засіданні парламенту, заявивши, що його "підставили і кинули".
У грудні Онищенко розповів в інтерв'ю виданню "Страна", що за дорученням Адміністрації Президента скуповував голоси у Верховній Раді, "торгувався й організовував комерційні голосування" на користь Порошенка. Онищенко також зазначив, що протягом року записував свої розмови з Порошенком і його оточенням на диктофон у наручному годиннику, а наприкінці листопада передав аудіозаписи спецслужбам США.
Президент України стверджував, що нічого не чув про плівки Онищенка.
Після втечі з України Онищенко написав книгу "Петро П'ятий. Правдива історія про українського диктатора". У ній, зокрема, він опублікував стенограму розмови нібито з Порошенком, під час якої вони обговорюють закриття кримінальних справ щодо екс-міністра екології Миколи Злочевського.
В Адміністрації Президента України назвали аудіозапис фейком і відмовилися його коментувати.
У НАБУ заявили, що готові вивчити записи Онищенка, якщо він надасть оригінали.