Цепкало заявив, що вночі його дружину затримували під час перетину кордону РФ з Україною

Сам Цепкало також перебуває в Україні
Фото: Valery Tsepkalo / Facebook

Дружина незареєстрованого кандидата у президенти Білорусі Валерія Цепкала Вероніка прямує в Україну з РФ, куди поїхала через політичне переслідування на батьківщині 9 серпня.

Білоруський політик, незареєстрований кандидат у президенти країни Валерій Цепкало, який зараз перебуває в Україні, сьогодні вночі повідомив, що його дружину з дітьми російські прикордонники не пропускають на українську територію.

"Зараз третя година ранку! Моя дружина з дітьми перебуває на російсько-українському кордоні! Пункт переходу Троєбортне [кордон із Сумською областю України]. Її тримають вже більше ніж дві години з двома маленькими дітьми на російській стороні. Її повернули назад уже після того, як поставили штамп і вона наблизилася до нейтральної смуги", – написав політик.

Він заявив, що розглядає цей факт як політичний тиск.

Приблизно о 9.00 Цепкало повідомив, що дружині з дітьми дозволили в'їхати в Україну.

"Протримавши кілька годин на кордоні, Вероніці з дітьми дозволили перетнути кордон Російської Федерації в напрямку України", – написав він.

Дипломата називали одним із головних конкурентів чинного президента Олександра Лукашенка на виборах, проте його до них не допустили – ЦВК Білорусі забракувала майже половину підписів, які штаб опозиціонера надав на підтримку його висунення. Він поїхав у Росію разом із дітьми 24 липня, побоюючись арешту. 2 серпня політик прибув до Києва. Дружина Цепкала Вероніка увійшла до штабу білоруської опозиціонерки Світлани Тихановської, яку допустили до виборів. Із 9 серпня вона перебувала в Москві, куди поїхала, побоюючись кримінального переслідування.

У Білорусі проти Цепкала порушили кримінальну справу про хабарництво. Йому загрожує до 15 років в'язниці. Політика оголошено в розшук на батьківщині та в РФ.

Із 4-го до 8 серпня в Білорусі проводили дострокове голосування на виборах президента, а 9 серпня відбулося основне. На пост президента балотувалося п'ятеро кандидатів. 14 серпня ЦВК оголосила остаточні підсумки виборів президента. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи показували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.

Вибори в Білорусі відбувалися без незалежних міжнародних спостерігачів. Після закриття виборчих дільниць 9 серпня в кількох містах почалися протести, які тривають до сьогодні. До акцій долучилися трудові колективи найбільших білоруських підприємств. Мітингувальники звинувачують владу у фальсифікації виборів. Для розгону протестувальників силовики застосовували спецзасоби, зокрема в Мінську вони використовували світлошумові гранати, гумові кулі і водомети.

Під час протестів затримали приблизно 7 тис. демонстрантів (за офіційними даними, понад 2 тис. із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення.

Іноземні держави та міжнародні організації закликали владу Білорусі утриматися від насильства. У США і Європейському союзі заявили, що вибори в Білорусі не були вільними і демократичними. ЄС не визнав результатів голосування і повідомив про намір ввести санкції проти білоруської влади.

МЗС України заявило, що "загалом поділяє позицію, висловлену Європейським союзом щодо виборів у Білорусі", і висловило "надзвичайну стурбованість" випадками необґрунтованої жорстокості правоохоронців щодо учасників мітингу і представників ЗМІ.