Туск: 2014 року Лукашенко пропонував створити білорусько-український союз і збирався стати його президентом
Після початку російської агресії в Україні білоруський президент Олександр Лукашенко побоювався втрати влади, тому намагався переконати ЄС, що може бути гарантом мирного виходу з конфлікту. Про це розповів тодішній прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск.
Навесні 2014 року президент Білорусі Олександр Лукашенко висловлював ідею створення єдиної білорусько-української держави і пропонував свою кандидатуру як її президента. Про це в інтерв'ю Onet, яке опубліковано 2 вересня, заявив тодішній прем'єр-міністр Польщі, згодом – голова Європейської ради Дональд Туск.
У телефонній розмові білоруський президент напряму запропонував Туску переконати Євросоюз, що він може бути гарантом мирного розв'язання української проблеми, стверджує польський політик. На думку Туска, Лукашенко не стільки переймався через Україну, скільки боявся втратити владу. Тоді всі переживали, що Росія не зупиниться на анексії Криму, а може спробувати захопити Білорусь, згадує експрем'єр.
Загалом роль Лукашенка в українському конфлікті 2014 року виявилася позитивною, якими б мотивами він не керувався, вважає Туск. Водночас сьогодні президент Білорусі не тільки втратив мандат довіри співвітчизників, але й переступив червону риску, попросивши в Росії гарантії безпеки, зазначив він.
Збройний конфлікт на сході України почався у квітні 2014 року, після того як РФ анексувала Крим. Бойові дії відбуваються між Збройними силами України і проросійськими бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей.
Навесні 2014 року Лукашенко гарантував тодішньому в.о. президента України Олександрові Турчинову, що ніколи жодні війська не атакують Україну з території Білорусі.
Із 9 серпня в Білорусі тривають масові акції протесту. Учасники демонстрацій вважають, що результати голосування на виборах президента сфальсифіковано. За офіційними даними, перемогу здобув Лукашенко, за якого проголосувало 80,1% виборців. Друге місце з 10,1% голосів посіла опозиційна кандидатка Світлана Тихановська. Решта кандидатів набрала менше ніж 2%. Водночас альтернативні екзитполи демонстрували протилежну картину – впевнену перемогу Тихановської.
Білоруські силовики жорстко розганяли мітинги, зокрема з використанням світлошумових гранат, гумових куль і водометів. За час протестів затримали понад 7 тис. демонстрантів (багатьох із них уже відпустили), сотні дістали травми і поранення. За офіційними даними, загинуло четверо учасників мітингів.
Високий представник ЄС із питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель від імені Євросоюзу 11 серпня заявляв, що вибори в Білорусі "не були ані вільними, ані справедливими", а влада застосувала "непропорційне і неприйнятне насильство" до протестувальників.
27 серпня президент Росії Володимир Путін заявив, що на прохання Лукашенка сформував резерв із силовиків для допомоги білоруській владі.