У Держдепартаменті США підтвердили надання Україні далекобійних ракет ATACMS за "прямою вказівкою" Байдена, вони прибули у квітні
США передали Україні ракети дальнього радіуса дії ATACMS для їхнього використання на українській території. Про це 24 квітня сказав журналістам представник американського Держдепартаменту Ведант Пател, його цитує "Русская служба BBС".
Про те, що США передали Україні далекобійні ракети ATACMS ще до публічного оголошення, 24 квітня повідомили ЗМІ. Як зазначило Reuters, ATACMS були в пакеті військової допомоги вартістю $300 млн, про який Білий дім оголосив 12 березня. За даними американського чиновника, уперше ATACMS із дальністю до 300 км українські військові застосували вранці 17 квітня, завдавши удару по тимчасово окупованому Криму.
Пател підтвердив ЗМІ 24 квітня, що США "надали Україні ракети великої дальності ATACMS за прямою вказівкою президента" США Джо Байдена.
Водночас представник Держдепу додав, що ракети прибули в Україну у квітні.
Контекст:
Україна у 2023 році отримала далекобійні ракети від Великобританії та Франції – Storm Shadow і SCALP, а також від США – ATACMS (за даними ЗМІ – радіусом дії 160 км).
Президент України Володимир Зеленський 22 квітня 2024 року за підсумками телефонної розмови з Байденом заявив, що "в домовленостях про ATACMS [до 300 км] для України всі крапки розставлені".
Раніше, 17 квітня, повідомляли про удари по Джанкою в Криму, які спричинили сильні пожежі в кількох локаціях поблизу місцевого аеродрому, котрий окупанти використовують як військову базу. Відео влучань, пожеж і детонації поширили в соцмережах. Уже тоді пабліки писали, що нібито по Джанкою було два удари тактичними балістичними ракетами MGM-140 ATACMS, тобто варіантом із дальністю до 300 км.
Reuters повідомило, що факторами, які вплинули на рішення Вашингтона надати Україні далекобійні ракети, стали використання країною-агресором РФ проти України балістичних ракет дальнього радіуса дії, які надала КНДР (попри публічні й приватні попередження США не робити цього), а також російські удари по українській енергоінфраструктурі.
Інформацію про надання США Україні далекобійних ракет ATACMS підтвердили також джерела "Голоса Америки" й Politico.