У Грузії опозиція відмовляється від мандатів у парламенті, протестуючи проти фальсифікацій на виборах

Обрані в парламент опозиціонери не хочуть співпрацювати з режимом
Cкріншот: ერთიანი ნაციონალური მოძრაობა • United National Movement / Facebook

Депутати коаліції політпартій Грузії "Єдність – Національний рух" відмовилися від парламентських мандатів на знак протесту проти фальсифікацій на виборах. Про це повідомила одна з лідерів коаліції і лідерка "Нацруху" Тіна Бокучава, пише Sova.

Група депутатів має намір надіслати у грузинський Центрвиборчком листа з відмовою від реєстрації.

"Щоб жоден із кандидатів від імені "Єдності – Національного руху" не був зареєстрований і щоб ЦВК не передала навіть із метою розгляду питання про наші повноваження парламенту Грузії", – сказала Бокучава.

Центрвиборчком у відповідь заявив, що законодавство не передбачає скасування реєстрації кандидатів за партійними списками до оголошення їхніх повноважень.

"Партії, залучені до виборчого процесу, добре знають, що це неможливо за законом, вони вирішили маніпулювати цим питанням, а також, оцінюючи вибори, нібито намагалися посилити тиск на ЦВК", – вважають у комісії.

Раніше від парламентських мандатів також відмовилася передвиборча коаліція "За зміни", пише Sova.

"Ми відмовляємося співпрацювати в будь-якій формі з режимом, який краде вибори й висловлює інтереси Російської Федерації на нашій батьківщині", – заявив один із лідерів коаліції Ніка Гварамія.

Контекст:

За офіційними результатами, на виборах у парламент Грузії 26 жовтня перемогла керівна партія "Грузинська мрія" (53,9% голосів), а опозиційні партії набрали менше ніж 40% голосів ("За зміни" – 11,04%, "Єдність – Національний рух" – 10,17%, "Сильна Грузія" – 8,8%, "Гахарія за Грузію" – 7,8%). Водночас результати екзитполів свідчили, що "Грузинська мрія" здобула від 40,9% до 42% голосів, а перемогла опозиція.

Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах, серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Європейська комісія заявила, що вибори у Грузії відбулися з порушеннями таємниці голосування й низкою процедурних невідповідностей.

27 жовтня президент країни Саломе Зурабішвілі назвала парламентські вибори у Грузії новою формою гібридної війни РФ, випробуваною на грузинському народі. Вона заявила про фальсифікацію і сказала, що не визнає офіційних результатів голосування. 28 жовтня у Тбілісі відбулася масштабна акція протесту, на якій опозиція висунула вимогу провести повторні вибори, усі чотири опозиційні партії, які пройшли п'ятивідсотковий бар'єр, не визнали легітимності нового парламенту. Зурабішвілі брала участь у мітингу.

Прокуратура Грузії на підставі звернення ЦВК заявила 30 жовтня про початок розслідування ймовірних фальсифікацій на парламентських виборах і викликала на допит Зурабішвілі. Президентка Грузії заявила, що не має наміру туди йти.