Байден закликав владу Грузії розслідувати порушення на виборах і скасувати закон про "іноагентів"
Парламентські вибори у Грузії відбулися з порушеннями. Про це йдеться в заяві президента США Джо Байдена, опублікованій 29 жовтня на сайті Білого дому.
Використання владою адмінресурсу, а також нещодавно ухвалені аналогічні російським закони відхиляють Грузію від демократичного шляху розвитку, вважає він.
"Я глибоко стривожений нещодавнім відкатом країни від демократії, зокрема ухваленням законодавства, яке віддзеркалює російські закони, котрі обмежують основні свободи та простір для незалежних організацій громадянського суспільства. Зовсім нещодавно, 26 жовтня, у Грузії відбулися парламентські вибори, які були затьмарені численними фактами зловживання адміністративними ресурсами, а також залякуванням і примусом виборців", – ідеться в тексті заяви.
Байден вказав, що незалежні міжнародні та грузинські спостерігачі не назвали вибори вільними й справедливими.
"Ми закликаємо уряд Грузії прозоро розслідувати всі порушення під час виборів, скасувати закони, такі як так званий закон про іноземний вплив, які обмежують свободу зібрань і висловлювання думок, і почати негайний інклюзивний діалог з усіма політичними силами Грузії про відновлення чесності виборів", – сказав глава Білого дому, зазначивши, що верховенство закону та основних прав залишаються "підвалинами для євроатлантичного майбутнього Грузії".
Контекст:
За офіційними результатами, на виборах до парламенту Грузії 26 жовтня перемогла керівна партія "Грузинська мрія" (53,9% голосів), а опозиційні партії набрали менше ніж 40% голосів ("Коаліція змін" – 11,04%, "Єдність – національний рух" – 10,17%, "Сильна Грузія" – 8,8%, "Гахарія за Грузію" – 7,8%). Водночас результати екзитполів свідчать, що "Грузинська мрія" здобула від 40,9% до 42% голосів, а лідирує опозиція.
Міжнародні спостерігачі зафіксували низку порушень на виборах, серед них – залякування виборців і використання адмінресурсу. Опозиція 28 жовтня висунула вимогу щодо повторних виборів, усі чотири опозиційні партії, які пройшли п'ятивідсотковий бар'єр, не визнали легітимності нового парламенту.
27 жовтня на сайті Європейська комісія заявила, що вибори у Грузії відбулися з порушеннями таємниці голосування й низкою процедурних невідповідностей. Були залякування й тиск на виборців, а також нерівні умови, унаслідок чого кампанія відбулася "в атмосфері розколу", вважають у виконавчому органі Євросоюзу.