У ЄС порадили Україні переглянути доцільність телемарафону. У Мінкульті відреагували

У Єврокомісії вважають, що парламентський телеканал має транслювати й роботу опозиції
Фото: depositphotos.com

У Європейській комісії рекомендують українській владі переглянути доцільність національного телемарафону "Єдині новини" як платформи для вільного обміну думками. Про це йдеться у звіті ЄК про прогрес України як держави – кандидата на вступ до Євросоюзу, який опублікували 30 жовтня.

"2023 року український уряд інвестував державні кошти у проєкт телевізійного марафону. Треба проаналізувати, чи є це найкращою платформою для забезпечення вільного обміну поглядами між українцями", – ідеться у звіті.

У документі також зазначено, що головною метою парламентського каналу "Рада" має бути інформування щодо справ у Верховній Раді, зокрема висвітлення роботи парламентської опозиції.

У ЄС нагадали, що у травні "Суспільне" вийшло із загального телемарафону, що забезпечило йому більшу автономію. За оцінкою Єврокомісії, суспільний мовник подає інформацію нейтрально. Водночас у ЄС звернули увагу, що канал має проблеми з фінансуванням.

У сфері свободи слова й діяльності журналістів у звіті є три рекомендації Україні:

  • гарантувати безпеку й незалежність журналістів і повагу до їхньої суспільної ролі, а також оперативно розслідувати всі випадки залякування й переслідування журналістів;
  • надати достатнє фінансування суспільному мовнику;
  • продовжити зусилля з підтримки й поступового відновлення прозорого, плюралістичного й незалежного медіаландшафту, гарантуючи, що обмеження, які накладають із міркувань безпеки, відповідають основним громадянським правам та інтересам, таким як доступ до інформації.

Міністерство культури та стратегічних комунікацій України, коментуючи звіт, зазначило, що загалом Єврокомісія позитивно оцінює реформи України у сфері медіа.

"Рекомендації Єврокомісії щодо марафону "Єдині новини" також узяті до уваги. Держава планує припинити підтримку марафону після завершення воєнного стану, зосередившись на сталому розвитку медіаінфраструктури", – заявив міністр культури та стратегічних комунікацій Микола Точицький.

У міністерстві також повідомили, що у проєкті держбюджету на 2025 рік на фінансування суспільного мовника передбачено 2,2 млрд грн, "що повністю відповідає його запиту".

Контекст:

Телемарафон "Єдині новини" запустили 24 лютого 2022 року, у день повномасштабного російського вторгнення. Зараз контент для нього виготовляють телеканали "1+1", "Інтер", ICTV, "Рада" і "Ми – Україна". Гроші для телемарафону виділяють із держбюджету (видання "Детектор медіа" з посиланням на інформацію народного депутата від "Голосу", голови комітету Ради з питань свободи слова Ярослава Юрчишина повідомило, що на нього спрямовують приблизно 1,7 млрд грн на рік).

Опитування українських соціологічних компаній засвідчили, що довіра українців до телемарафону падає. Якщо у травні 2022 року йому довіряло 69% респондентів, то у грудні 2023-го – 43%, а в жовтні 2024 року – 21%.

У звіті про права людини в Україні 2023 року, опублікованому на сайті Держдепу, ідеться, що національний телемарафон порушує свободу висловлювання думок для засобів масової інформації.

2024 року жоден канал національного марафону, включно з "Радою", не запрошував в ефір представників "Європейської солідарності", яка є другою найбільшою фракцією Верховної Ради, звернув увагу наприкінці травня "Детектор медіа". За перші чотири місяці 2024 року представників фракції "Слуга народу" в ефір кликали 505 разів – удвічі більше, ніж представників усіх інших фракцій і груп разом узятих.

Якщо до кінця 2024 року телемарафон "Єдині новини" не відновить довіри українців, його треба закрити, вважає Юрчишин. Проте прем'єр-міністр України Денис Шмигаль заявив, що "телемарафон працює й буде працювати", щоб "перебити всі дезінформаційні, а також усі пропагандистські наративи російського ворога".