У КДБ Білорусі заявили, що "ліквідували резидентуру під прикриттям" в українському посольстві. МЗС України відповіло
"За загальної чисельності дипломатичної місії України у трохи більше ніж 20 осіб не менше ніж половина з них були кадровими співробітниками Головного управління розвідки Міністерства оборони України та Служби зовнішньої розвідки України... Це свідчить про вибір Україною курсу на проведення агресивної розвідувальної діяльності щодо нашої країни всупереч нормальним дипломатичним відносинам", – заявив Бичек.
У КДБ Білорусі стверджують, що українські дипломати в Білорусі вербували інформаторів та особисто збирали таємну інформацію, зокрема щодо білоруських військових об'єктів.
За словами Бичека, КДБ "вжив заходів щодо сковування розвіддіяльності противника та ліквідації резидентури, яка діяла під дипломатичним прикриттям".
Що мають на увазі під "ліквідацією резидентури", у КДБ Білорусі не уточнили, проте про висилання дипломатів не повідомляли.
Ситуацію прокоментував речник МЗС України Олег Ніколенко. За його словами, білоруська сторона записала до "шпигунів" співробітників українського посольства в Мінську, які офіційно представляють різні відомства України (Міноборони, СБУ, Держприкордонслужбу), до того ж виклала у відкритий доступ їхні персональні дані.
"До війни ці люди проводили сотні зустрічей з офіційними представниками Білорусі. Таку діяльність навряд можна назвати "під прикриттям", – наголосив Ніколенко.
Він сказав, що чергові недружні заяви білоруських посадовців на адресу України дедалі більше ускладнюють двосторонні відносини держав.
"Розраховуємо, що кінцевою метою цієї провокації не є посилення антиукраїнської істерії в Білорусі, аби виправдати підтримку збройної агресії Росії проти України", – висловив надію Ніколенко.
Він також зазначив, що Україна залишає за собою право відповіді на такі недружні дії Білорусі, і повідомив, що співробітники українського посольства "у безпеці і доброму здоров'ї".
Контекст:
Російські війська з першого дня повномасштабної війни – 24 лютого – атакують Україну не лише зі своєї території, а й із території Білорусі. Звідти систематично завдають ракетних ударів по військових та цивільних об'єктах в Україні, а російські літаки, які скидають авіабомби на українські населені пункти, базуються, зокрема, на білоруських аеродромах.
Водночас самопроголошений президент Білорусі Олександр Лукашенко стверджує, що білоруська армія у війні в Україні, яку він слідом за президентом РФ Володимиром Путіним називає "спецоперацією", "жодної участі не брала і брати не має наміру".
Генштаб Збройних сил України 20 березня повідомив, що фіксує ознаки підготовки збройних сил Республіки Білорусь до прямого вторгнення на територію України.
Секретар Ради нацбезпеки і оборони України Олексій Данілов 20 березня заявив, що якщо хоч один білоруський солдат перетне кордон України, його буде знищено.
За інформацією заступниці міністра оборони України Ганни Маляр, білоруські військовослужбовці не хочуть воювати проти України і готові здаватися в полон у разі їх використання під час вторгнення в Україну.