У Міноборони України назвали провокацією російських спецслужб інформацію про причетність розвідки до викрадення Чауса
Про це представник Головного управління розвідки Міністерства оборони України Андрій Черняк заявив у коментарі hromadske 12 квітня.
"Ми спростовуємо інформацію про причетність Головного управління розвідки до викрадення Чауса. Ми вважаємо, що це провокація російських спецслужб щодо дискредитації воєнної розвідки України і для того, щоб посварити два братні народи", – сказав він.
Про ймовірну причетність української військової розвідки до викрадення Чауса повідомили 8 квітня видання "Слідство.Інфо" і RISE Moldova. У першій частині розслідування журналістів ідеться, що щонайменше двоє з 10 ймовірних викрадачів пов'язані з розвідкою. Другу частину ЗМІ пообіцяли випустити незабаром.
Контекст:
Чауса в Україні підозрюють у хабарництві. 6 вересня 2016 року Верховна Рада зняла з нього недоторканність, згодом Солом'янський суд санкціонував його затримання. 11 листопада 2016 року суддю Чауса оголосили в міжнародний розшук. В Україні йому загрожує позбавлення волі на строк від 8 до 12 років.
1 березня 2017 року стало відомо, що Чауса затримали в Кишиневі. Тодішній антикорупційний прокурор Молдови Віорел Морарь 10 квітня 2017 року заявив, що Чаус перебуватиме під вартою до завершення процедури екстрадиції. 24 квітня директор НАБУ Артем Ситник сказав, що в Молдові Чаус перебуває під домашнім арештом в орендованій ним квартирі.
4 жовтня 2017 року Чауса усунули з посади судді.
3 березня 2021 року молдавські ЗМІ повідомили, що Молдова остаточно відмовила в політичному притулку Чаусу. Україна 15 березня подала запит на екстрадицію судді. Однак його адвокат запевнив 3 квітня, що Верховний суд Молдови ще не розглянув клопотання про політичний притулок і рішення щодо нього очікують наприкінці квітня. В.о. міністра внутрішніх справ Молдови Павел Войку теж сказав, що справа наразі на розгляді Верховного суду.
Чауса викрали в центрі Кишинева вдень 3 квітня. За даними міністерства внутрішніх справ країни, екссуддю викрала група осіб, яка вже покинула територію Молдови через кордон з Україною. Викрадачі вели переписку українською. Одного з підозрюваних молдавським правоохоронцям вдалося затримати.
Молдавські ЗМІ опублікували відео, на якому знято, імовірно, момент викрадення Чауса. Дружина Чауса заявила, що перед викраденням він хотів повернутися в Україну і звернувся по допомогу у Дніпровський райсуд Києва. Вона вважає, що саме бажання чоловіка повернутися стало причиною викрадення.
Українські правоохоронці заявили, що нічого не знають про викрадення. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба 7 квітня провів телефонну розмову із главою МЗС Молдови Ауреліу Чоко, під час якої запевнив у непричетності України до викрадення.