У МЗС України вважають, що кораблі НАТО мають постійно бути в Чорному морі для запобігання агресії РФ
Джапарова підкреслила, що Російська Федерація проводить у Чорному та Азовському морях агресивну і провокаційну політику.
За її словами, позиція України, яку озвучили на всіх рівнях, – "країни – члени НАТО мають докорінним чином переглянути свою взаємодію і свою політику в Чорному морі".
"Кораблі НАТО мають постійно бути присутні в Чорному морі як превентивний елемент агресивних дій із боку Російської Федерації", – підкреслила заступниця міністра.
Вона зазначила, що йдеться не тільки про сьогоднішній інцидент із британським есмінцем Defender. Джапарова нагадала, як 2017 року берегова охорона РФ під різними приводами зупиняла судна, що йшли через Керченську протоку в Чорне море, і тримала їх годинами, а то й добу.
"Ми розуміємо, що для комерційних суден це величезні втрати, завдання – руйнувати традиційні економічні маршрути, щоб в українські порти не заходили торговельні кораблі", – пояснила заступниця міністра.
Як інші приклади вона навела дії Росії під приводом військових навчань.
"Під різними приводами Російська Федерація просто перекриває величезні акваторії Чорного моря. І останній припис, який ми бачили, – до жовтня під егідою військових навчань перекривається прохід Керченською протокою для іноземних кораблів і військових кораблів – це теж є елементом тестування свого домінування", – зазначила Джапарова.
Контекст:
Британський есмінець HMS Defender D36 18 червня зайшов у порт Одеси. 22 червня 73-й морський центр спеціальних операцій ВМС України інформував у Facebook про проведення спільного тренування українських та британських військових на есмінці. Також на його борту Великобританія й Україна уклали договір про реалізацію проєктів морського партнерства.
23 червня міноборони Росії заявило, що британський есмінець Defender у районі мису Фіолент (південно-західне узбережжя окупованого Росією Криму) "порушив кордон" Росії. У військовому відомстві РФ повідомили, що бомбардувальник виконав попереджувальне бомбометання, прикордонний корабель – попереджувальну стрільбу по курсу руху Defender. За кілька хвилин есмінець покинув "територіальне море" Росії.
Після того як російські військові відкрили "попереджувальний вогонь" по есмінцю, військового аташе Великобританії в Москві викликали в міноборони Росії.
Водночас у міноборони Великобританії заявили, що жодної стрілянини поряд із їхнім кораблем не було. Великобританія висловила припущення, що росіяни проводили навчання з артилерійської стрільби в Чорному морі і заздалегідь попередили морську спільноту про свою діяльність.
Росія окупувала Крим після силової блокади українських військових частин і незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу.