У МЗС України заявили про невизнання суверенітету Ізраїлю над Голанськими висотами

Українське МЗС висловило позицію щодо проблеми Голанських висот
Фото: Міністерство закордонних справ України / MFA of Ukraine / Facebook

Україна стурбована ескалацією палестинсько-ізраїльського конфлікту і загрозами безпеці Ізраїлю, однак дотримується резолюцій Ради Безпеки ООН щодо статусу Голанських висот, ідеться в коментарі МЗС.

Україна не визнає Голанські висоти територією Ізраїлю. Це випливає з коментаря офіційного представника Міністерства закордонних справ України Катерини Зеленко, розміщеного 26 березня на сайті МЗС.

"Україна керується Статутом ООН та виконує рішення Ради Безпеки ООН. Питання Голанських висот неодноразово розглядалися Радою Безпеки ООН, яка ухвалила відповідні рішення, зокрема резолюції №242 від 1967 року, №465 від 1980 року, №497 від 1981 року", – зазначила Зеленко.

Водночас Київ послідовно виступає "за досягнення всеосяжного мирного врегулювання на Близькому Сході та врахування легітимних безпекових інтересів Ізраїлю", наголошують у коментарі.

"Спрямовані проти Ізраїлю акти терору з боку руху ХАМАС, насамперед, ракетні обстріли ізраїльської території, які несуть смертельну небезпеку життю цивільного населення, вважаємо абсолютно неприйнятними. Закликаємо як Ізраїль, так і Палестину до максимальної стриманості з метою уникнення масштабного збройного конфлікту", – заявила офіційний представник.

У 1967 році внаслідок Шестиденної війни з Єгиптом, Сирією, Йорданією, Іраком і Алжиром Ізраїль розбив сили арабських держав, що переважали, і розширив свої території. Зокрема, в Сирії було захоплено Голанські висоти. Згодом їхню східну частину повернули під контроль Дамаска. У грудні 1981 року Кнесет ухвалив резолюцію про поширення ізраїльської юрисдикції на захоплену частину висот.

ООН не визнала окупації Ізраїлем Голанських висот. Щорічно Генасамблея ухвалювала резолюцію з її засудженням. У 2018 році США вперше проголосували проти резолюції Генасамблеї ООН (раніше американська делегація утримувалася).

21 березня 2019 року президент США Дональд Трамп закликав світ визнати суверенітет Ізраїлю над Голанськими висотами.

22 березня Ліга арабських держав, Сирія, Туреччина, Іран і Російська Федерація засудили ініціативу президента США.

25 березня Трамп підписав прокламацію про визнання суверенітету Ізраїлю над анексованою частиною Голанських висот.

У березні обстріли Ізраїлю з території сектора Гази почастішали. 14 березня дві ракети випустили по Тель-Авіву, у відповідь Армія оборони Ізраїлю атакувала приблизно 100 цілей ХАМАС. 25 березня ракета, запущена із сектора Гази, влучила у житловий будинок у селищі Мішмерет у центрі Ізраїлю, поранення дістало семеро осіб.

У ніч на 26 березня в населених пунктах регіональної ради Ешколь на півдні Ізраїлю кілька разів спрацювала система попередження про ракетний обстріл. Ізраїльська армія повідомила, що по півдню країни із сектора Гази випустили десятки ракет.

Ізраїль 26 березня перекинув танки і додаткові піхотні підрозділи до кордону з Газою, а також завдав удару по низці об'єктів у секторі, унаслідок чого дістало поранення п'ятеро палестинців.