У НАБУ заявили, що після рішення Конституційного Суду провадження про незаконне збагачення буде закрито
У Національному антикорупційному бюро України повідомили, що наразі розслідують факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень.
Скасування статті 368-2 Кримінального кодексу України про незаконне збагачення відкриває чиновникам можливості для зловживань. Про це заявило Національне антикорупційне бюро України 27 лютого.
У бюро такий крок уважають політично мотивованим і заявляють, що він суперечить домовленостям із Міжнародним валютним фондом та Євросоюзом. Наголошують, що такі суперечки виникали й у Литві, але Конституційний суд країни визнав статтю про незаконне збагачення такою, що відповідає основному закону.
"НАБУ переконане, що страх відповідальності напередодні початку роботи новоствореного Вищого антикорупційного суду України, який розглядатиме справи від НАБУ і Спеціальної антикорупційної прократури, у тому числі і з цією кваліфікацією, включив своєрідні політичні механізми регуляції", – заявили в бюро.
Наразі НАБУ розслідує факти незаконного збагачення на суму понад 500 млн грн у межах 65 кримінальних проваджень, додали у відомстві.
"Рішення КСУ означає, що всі кримінальні провадження в частині, що стосується незаконного збагачення цих осіб, будуть закриті. Так само, як і справи, які вже слухаються в суді... Поновити розслідування стосовно фігурантів усіх 65 кримінальних проваджень, а також підозрюваних та обвинувачених за вже викритими фактами незаконного збагачення (у разі повернення відповідної статті КК) буде неможливим, адже закон не має зворотної сили. Тому набуте майно за замовчуванням вважатиметься законним, безвідносно до джерел його походження", – заявили в НАБУ.
Бюро вважає, що рішення КСУ "не відповідає суспільним інтересам та вимогам очищення влади від корупції".
"Рішення Конституційного Суду – це крок назад в антикорупційній боротьбі України та крок назустріч реваншу старої системи", – додали у прес-службі.
Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні ввели у 2015 році. Це було однією з вимог Євросоюзу в межах плану дій щодо візової лібералізації, а також одним із зобов'язань України перед Міжнародним валютним фондом. Стаття передбачала позбавлення волі на строк від п'яти до 10 років із позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років із конфіскацією майна.
12 грудня 2017 року скарги на неконституційність статті подали 59 народних депутатів. Їхні інтереси в Конституційному Суді представляв парламентарій від "Народного фронту" Павло Пинзеник.
26 лютого 2019 року Конституційний Суд визнав ст. 368-2 Кримінального кодексу України (незаконне збагачення) такою, що не відповідає Основному закону, і скасував її. У рішенні йдеться, що вона не узгоджується з конституційним принципом презумпції невинуватості та з конституційним приписом про неприпустимість притягнення особи до відповідальності за відмову давати свідчення або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів (ст. 62 та 63 Конституції).
Президент України Петро Порошенко заявив 27 лютого, що після публікації рішення суду подасть у Верховну Раду законопроект про відповідальність чиновників за незаконне збагачення.