У НАЗК знали, що дружина власника компанії, на чиїх серверах НАЗК зберігає декларації, понад 10 років працює у КСУ – пресслужба суду
Голова Нацагентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков стверджував 4 листопада, що в НАЗК "буквально вчора" дізналися про те, що Ганна Мартиненко – дружина власника компанії "Алтаюр" Андрія Мартиненка, на серверах якої НАЗК зберігає декларації чиновників, – працює в Конституційному Суді України. У КСУ сьогодні повідомили, що в Нацагентстві знали про це ще із 2017 року.
У Національному агентстві з питань запобігання корупції із 2017 року знали, що Ганна Мартиненко – дружина власника компанії "Алтаюр" Андрія Мартиненка, на серверах якої НАЗК зберігає декларації чиновників, – понад 10 років працює в Конституційному Суді України.
Про це пресслужба КСУ повідомила 5 листопада.
"На момент укладення у 2017 році договору оренди серверів із ТОВ "Алтаюр" Національному агентству з питань запобігання корупції було відомо, що дружина власника товариства Андрія Мартиненка Ганна Мартиненко понад 10 років є працівницею Конституційного Суду України та обіймає посаду головного консультанта відділу юридичного супроводження розгляду конституційних скарг управління опрацювання конституційних скарг правового департаменту секретаріату КСУ. Попри це у 2017 році в НАЗК жодних питань чи занепокоєння з приводу місця праці зазначеної особи не виникало", – ідеться в релізі.
У КСУ зазначили, що Ганна Мартиненко із квітня 2020 року перебуває в декретній відпустці.
Голова НАЗК Олександр Новіков в інтерв'ю hromadske, яке вийшло в ефір 4 листопада, говорив, що дізналися про місце роботи дружини власника компанії "Алтаюр" тільки після того, як КСУ ухвалив рішення щодо електронного декларування.
"Після рішення Конституційного Суду про що ми дізналися – дружина власника ТОВ "Алтаюр" працює в Конституційному Суді. Якимось консультантом. Буквально з'ясували ось учора це", – стверджував він.
У КСУ закликали "окремих представників влади припинити маніпулювати суспільною думкою з метою дискредитації суду".
27 жовтня Конституційний Суд України скасував частину положень антикорупційних законів і вказав, що встановлення кримінальної відповідальності за декларування свідомо недостовірних даних, а також умисне неподання декларацій є надмірним покаранням за вчинення таких правопорушень.
У "Великій сімці" та Євросоюзі висловили стурбованість цим рішенням. Посол України при ЄС Микола Точицький у листі до віцепрем'єр-міністерки України з питань європейської і євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної повідомив, що рішення КСУ може стати причиною припинення безвізового режиму з Євросоюзом.
НАЗК у зв'язку з рішенням КСУ 28 жовтня закрило доступ до реєстру електронних декларацій і припинило їх перевірку, зберігання та оприлюднення. Голова агентства назвав рішення КСУ "нищівною поразкою антикорупційної реформи".
Голова КСУ Олександр Тупицький сказав, що НАЗК спеціально "розігнало ситуацію", суддя КСУ Ігор Сліденко заявив, що рішення суду не передбачало необхідності закривати реєстр.
29 жовтня після засідання РНБО, виконуючи розпорядження Кабміну, НАЗК відкрило доступ до реєстру електронних декларацій.
Того самого дня президент України Володимир Зеленський зареєстрував у Верховній Раді законопроєкт, яким пропонують визнати неправомірним рішення КСУ, позбавити повноважень увесь склад суду і призначити новий, а також забезпечити безперервність дії антикорупційного законодавства. Тупицький заявив, що цей проєкт закону має ознаки конституційного перевороту і суперечить двом статтям Конституції України.