У НАТО не обговорюють членства України в Альянсі в обмін на здавання територій – амбасадорка Галібаренко
У НАТО не обговорюють питання ймовірного обміну українських територій на членство в Альянсі. Про це заявила глава місії України при НАТО Наталія Галібаренко журналістам у Брюсселі 27 вересня, повідомило агентство "Інтерфакс-Україна".
"У штаб-квартирі таких дискусій немає. Ми проговорили з різними делегаціями, які підтвердили, що навіть на неофіційних рівнях такого обговорення немає й не було", – заявила вона.
Відповідаючи на уточнювальне запитання, чи надходили від партнерів "мирні непристойні пропозиції", Галібаренко відповіла: "Скажу чесно: у штаб-квартирі – ніколи. На деяких форумах, де збираються експерти, неурядові організації, мені доводилося чути висловлювання, мовляв, Україні варто врахувати досвід Німеччини, яка вступала до НАТО частинами. Але це – неформальні обговорення, у яких перевіряють ґрунт: вони хочуть подивитися, якою буде реакція на ті чи інші пропозиції. Тут, у штаб-квартирі НАТО, такого немає".
За словами дипломатки, обговорення у штаб-квартирі НАТО здебільшого стосуються того, як Україна може поєднувати ведення бойових дій для досягнення перемоги над РФ із проведенням реформ.
"Усі розуміють, наскільки це важко. Іноді партнери навіть визнають, що вимагають від нас забагато, адже щодо реформ нам висувають ті самі вимоги, які виконували країни в мирний час. Ми не маємо 10 років на те, щоб виконувати реформи й досягати взаємосумісності. У нас інші терміни", – заявила вона.
Контекст:
На тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від позаблоковості. Протягом останніх років Україна прагнула членства в НАТО, курс на вступ в Альянс зафіксовано в її Конституції.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020 року Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує вступ України в НАТО. Однак плану дій щодо членства Україні не надали.
У підсумковому документі саміту НАТО, який відбувся у Вільнюсі 11–12 липня 2023 року, ідеться, що Україні для вступу до блоку вже не потрібен план дій щодо членства, але поки в ньому немає запрошення до Альянсу. "Ми будемо готові надіслати Україні запрошення на вступ в Альянс, коли союзники погодяться із цим і будуть виконані відповідні умови", – ідеться в комюніке.
Генсек НАТО Єнс Столтенберг вважає, що попередньою умовою для початку переговорів про членство України в НАТО має стати її перемога й у цьому Україні допомагають члени Альянсу.