У ПАР хочуть вийти з юрисдикції Міжнародного кримінального суду, який видав ордер на арешт Путіна
Рішення "про доцільність виходу Південної Африки з МКС" ухвалили минулими вихідними на засіданні виконкому АНК у зв'язку з певним "несправедливим зверненням" з боку суду в Гаазі.
Остаточно вихід ПАР з юрисдикції МКС збираються обговорити пізніше.
Видання вважає, що АНК "підштовхнув до ухвалення такого рішення" виданий у березні Міжнародним судом у Гаазі ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна, який, імовірно, у серпні візьме участь у саміті БРІКС (міждержавного об'єднання Росії, Бразилії, Індії, КНР і ПАР) у Південній Африці.
ПАР запросила Путіна на 15-й економічний саміт БРІКС. Він відбудеться у Дурбані у серпні. Прессекретар президента ПАР Вінсент Магвенья заявив 19 березня, що Південно-Африканська Республіка усвідомлює свої юридичні зобов'язання виконувати рішення МКС. За словами Магвеньї, ПАР "бере до уваги" виданий МКС ордер на арешт Путіна.
Контекст:
17 березня МКС видав ордер на арешт Путіна і дитячої омбудсменки Марії Львової-Бєлової. Їх підозрюють у незаконній депортації дітей з окупованих районів України в Росію. Наразі в Путіна є офіційний статус підозрюваного, зазначили в Офісі генпрокурора України.
Спікер Путіна Дмитро Пєсков, коментуючи рішення МКС, заявив, що в Кремлі "сам підхід до питання вважають обурливим і неприйнятним". Однак головний прокурор МКС Карім Хан 17 березня заявив, що Путін може постати перед судом, попри аргументи Москви про те, що на РФ не поширюються рішення Міжнародного кримінального суду.
2015 року ПАР уже відмовлялася виконати ордер МКС на арешт тодішнього президента Судану Омара аль-Башира, коли він був на саміті Африканського союзу. Експрезидент ПАР Джейкоб Зума пропонував вийти з МКС у 2016 році, але пізніше від цього плану відмовилися, нагадувало агентство Bloomberg.