У Раді зареєстрували постанову про звільнення члена ЦВК Буглака, який живе у США. ЗМІ з'ясували, що він одержував зарплату й інші виплати
14 серпня у Верховній Раді зареєстрували проєкт постанови про звільнення Юрія Буглака з посади члена Центральної виборчої комісії (ЦВК) України після того, як журналісти проєкту "Радіо Свобода" "Схеми" повідомили, що він виїхав з України в лютому 2022 року, за 12 днів до повномасштабного вторгнення РФ, і відтоді не повертався.
Згідно з карткою документа, його вже передали на розгляд керівництва парламенту.
Ініціаторами проєкту постанови є вісім народних депутатів із фракції "Європейська солідарність", за чиєю квотою Буглак потрапив у Центрвиборчком.
Нардеп від "Голосу" Ярослав Железняк, коментуючи в Telegram реєстрацію проєкту постанови про звільнення Буглака, зазначив, що "не впевнений, що процедурно можливо звільнити постановою", оскільки в разі появи підстав для цього "президент України у 30-денний термін вносить до Верховної Ради України подання про дострокове припинення повноважень шляхом звільнення з посади члена комісії".
Буглак – член ЦВК із 2019 року, колишній головний юридичний радник кондитерської корпорації Roshen, ексдепутат Верховної Ради від партії "Блок Петра Порошенка".
За інформацією розслідувачів, після повномасштабного вторгнення РФ в Україну чиновник живе із сім'єю у штаті Флорида (США) поблизу Маямі в містечку Голлівуд і протягом усього 2022 року одержував зарплату й інші виплати. Загалом йому виплатили 1,5 млн грн. У цю суму входить матеріальна допомога з держбюджету в розмірі 230 тис. грн, на яку член ЦВК надав запит (і отримав) "на оздоровлення" і "для вирішення соціально-побутових питань у зв'язку з народженням дитини".
Розслідувачі зазначають, що Буглак із-за меж України приєднувався до онлайн-засідань ЦВК протягом 2022 року й до березня 2023 року. Засідання відбувалися в середньому кілька разів на місяць. Наприклад, у березні 2022 року ЦВК засідала один раз 19 хвилин, у квітні було два засідання – тривалістю 23 і сім хвилин. Водночас востаннє до онлайн-засідання ЦВК Буглак під'єднався в лютому 2023 року, зустріч тривала 13 хвилин. Проте з 9 березня 2023 року чиновник пішов у відпустку з догляду за дитиною зі збереженням своєї посади. Від цього дня членам ЦВК було наказано повернутися до роботи офлайн, тобто на своїх робочих місцях.
У "Європейській солідарності" заявили, що інформація, оприлюднена журналістами, є приводом для відповідного кадрового рішення, принаймні з "позиції моралі й етики".
Голова партії "Слуга народу", народна депутатка Олена Шуляк поінформувала у Facebook, що парламентський комітет із питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування планує заслухати голову Центральної виборчої комісії Олега Діденка щодо ситуації з Буглаком.
Контекст:
Як ідеться в законі України "Про Центральну виборчу комісію", Верховна Рада призначає на посади і звільняє з посад членів комісії за поданням президента України. До складу комісії входить 17 членів. Строк повноважень члена комісії – сім років.
У ст. 30 закону вказано, що серед підстав щодо дострокового припинення повноважень члена комісії – особиста заява про складання повноважень, припинення громадянства України, постійне місце проживання за межами України тощо.