У СБУ не відповіли, чи проводять негласні слідчі дії стосовно Гордона
У спецслужбі нагадали, що, згідно із ч. 1 ст. 42 Кримінального процесуального кодексу, підозрюваною є особа, яку повідомили про підозру, або особа, затримана за підозрою у скоєнні кримінального злочину.
"За даними реєстру [досудових розслідувань] станом на 20 грудня 2021 року, у кримінальних провадженнях, що розслідуються (розслідувалися) слідчими СБ України, повідомлення про підозру громадянину Гордону Дмитру Іллічу 21 жовтня 1967 року народження не здійснювалося", – написано у відповіді.
Водночас у спецслужбі не сказали, чи проводять стосовно Гордона негласні слідчі (розшукові) дії (НСРД). У відомстві зазначили, що осіб, стосовно яких було застосовано такі дії, потрібно повідомити про це протягом року від дня припинення таких дій, але не пізніше від моменту передання до суду обвинувального акта. Конкретний час визначають "з урахуванням наявності чи відсутності загроз для досягнення мети досудового розслідування", пояснили у СБУ.
"Згідно зі ст. 9 закону України "Про оперативно-розшукову діяльність", забороняється оприлюднювати або надавати зібрані відомості, а також інформацію щодо проведення або непроведення стосовно певної особи оперативно-розшукової діяльності до прийняття рішення за результатами такої діяльності", – відповіли у спецслужбі.
Журналіст звернувся до правоохоронних органів України – Офісу генпрокурора, Служби безпеки України, Національної поліції, Державного бюро розслідувань – та посольств західних країн у грудні після інтерв'ю, яке йому дав колишній глава Офісу президента України Андрій Богдан. В інтерв'ю Богдан сказав, що президент Володимир Зеленський віддає особисті вказівки про кримінальне переслідування деяких людей, у списку було прізвище Гордона. За словами Богдана, стосовно журналіста можуть проводити негласні слідчі (розшукові) дії (НСРД).
У запитах до правоохоронних органів України Гордон просив відповісти на такі запитання:
- чи розпочато стосовно нього кримінальні провадження та за якою статтею;
- чи є в нього статус підозрюваного в якомусь кримінальному провадженні, якщо так, то в чому його підозрюють;
- чи проводять стосовно нього НСРД і навіщо.
В Офісі генерального прокурора відповіли, що засновник інтернет-видання "ГОРДОН" не має статусу підозрюваного в жодному кримінальному провадженні. Водночас у відомстві зазначили, що відомості про проведення оперативно-розшукової діяльності "в інформаційних системах Офісу генерального прокурора не обліковуються", тому надати таку інформацію воно не може. У поліції та ДБР щодо проведення НСРД відповіли так само, як і в СБУ, і не надали інформації, чи проводять такі дії безпосередньо стосовно Гордона.
Контекст:
Наприкінці листопада 2021 року Гордон розповів, що розчарувався у президенті Зеленському. Він нагадав, що 2019 року виступав категорично проти переобрання п'ятого президента Петра Порошенка на новий строк та публічно агітував голосувати за Зеленського, сподіваючись, що той швидко проведе потрібні реформи. Але протягом двох із половиною років президентства Зеленського, на думку журналіста, в Україні "не було проведено жодної помітної реформи, навіть не стартувала боротьба з корупцією, ми спостерігаємо тільки ще більшу концентрацію влади навколо Офісу президента і тиск на свободу слова".
Після цієї заяви Зеленський сказав журналістам, що Гордон "аж із штанів викидається", так не хоче, щоб він ішов на другий президентський строк.
Гордон відповів, що Зеленський сам обіцяв бути главою держави лише один строк і має дотримуватися слова, а також звинуватив Офіс президента в інформаційній кампанії проти себе.
Після заяви Богдана про ймовірне кримінальне переслідування деяких журналістів Гордон сказав, що не припинить коментувати те, що відбувається в Україні, і критикувати владу. "Якщо у країні величезна корупція, я про це говорю. Якщо держсекретар США [Ентоні] Блінкен офіційно заявляє у Вільнюсі, що в Україні щорічно крадуть із державного бюджету $40 млрд, хіба можу я про це мовчати? Хіба можу я мовчати про інші обурливі випадки, які підривають українську державність? Звичайно, я про це говорю, а в підсумку виходить: вони крадуть, а винен Гордон. Президент Зеленський добирає у своє оточення ідіотів та зрадників, я про це кажу, і винним виявляюся я. Зеленський та його товариші підривають засади нашої державності – винен знову я. Я в цьому не винен! У цьому винні президент та його оточення. Якщо за правду президент вирішив посадити мене і починає проти мене НСРД, вибачте, я вважаю це незаконним та аморальним", – заявив журналіст.