Україна чекає сигнали, які Макрон привіз із Москви, але не перетне своїх "червоних ліній" – Кулеба

Україна відкрита до діалогу, але ніхто не зможе змусити її перетнути свої "червоні лінії", зазначив Кулеба
Фото: EPA
Україна не перетне своїх "червоних ліній" у перемовинах із РФ щодо врегулювання конфлікту на Донбасі. Про це 8 лютого у Києві на спільній пресконференції з главами МЗС країн славковського формату (Чехії, Словаччини та Австрії – Яном Ліпавським, Іваном Корчком та Александером Шалленбергом) заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Захід транслювали на YouTube-каналі in time Ukraine.

Кулеба зазначив, що 8 лютого у Києві відбудеться зустріч президентів України та Франції Володимира Зеленського й Еммануеля Макрона.

"Я проведу переговори зі своїм французьким колегою Жаном-Івом Ле Дріаном. Безумовно, ми всі з цікавістю очікуємо на ті сигнали, які привіз пан Макрон із Москви, але я вже неодноразово казав, зокрема вчора, що ми відкриті до діалогу, ми налаштовані конструктивно, шукаємо дипломатичного рішення, але ми не перетнемо свої "червоні лінії", і ніхто не зможе змусити нас їх перетнути", – сказав Кулеба.

Він говорив 7 лютого на спільному брифінгу з главою МЗС Німеччини Анналеною Бербок, що Україна має свої "червоні лінії" і за жодних обставин від них не відступить.

"Перше – ми не підемо на поступки щодо територіальної цілісності України. Друге – ми не підемо на прямий діалог із так званими "ДНР" та "ЛНР". Це не передбачено Мінськими домовленостями. Намагання встановити такий діалог – це виключно інтерес РФ, щоб позбутися статусу сторони конфлікту і перетворити себе на посередника. І третє – я наголосив, що український народ завжди буде єдиним джерелом рішень щодо нашої зовнішньої політики та її напрямів", – сказав Кулеба.

Макрон прибув до Києва 8 лютого після перемовин із президентом РФ Володимиром Путіним у Москві напередодні. Це перший візит до України для лідерів Франції протягом останніх 24 років.

Перед візитами до Москви та Києва президент Франції обговорив зусилля щодо стримування РФ із президентом США Джо Байденом.

Контекст:

Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого. Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на надані Україною факти та докази.

Перемовини щодо врегулювання конфлікту ведуть у межах тристоронньої контактної групи (Україна – ОБСЄ – Росія) та "Нормандської четвірки" (Україна – Німеччина – Франція – Росія).

12 лютого 2015 року в Мінську на той момент лідери України, Росії, Франції та Німеччини Петро Порошенко, Путін, Франсуа Олланд та Ангела Меркель під час 17-годинних перемовин погодили два документи щодо врегулювання конфлікту на Донбасі: декларацію з виконання Мінських угод та Комплекс заходів щодо виконання Мінських угод. Вони передбачали припинення військових дій на Донбасі, виведення незаконних збройних формувань із регіону, створення умов для проведення виборів до місцевих органів влади тощо. Поки що Мінські угоди не виконано.

Україна та західні країни регулярно звинувачують РФ у порушенні Мінських угод.

Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов 31 січня 2022 року заявив, що виконання Мінських угод означає руйнування України. "Коли їх підписали під дулом російської гармати, а німці та французи дивилися, усім розумним людям вже було зрозуміло, що реалізувати ці документи неможливо", – наголосив Данілов.

3 лютого в ефірі токшоу "ГОРДОН" офіційна представниця Держдепартаменту США Андреа Калан заявила, що Росія не виконала своїх зобов'язань щодо Мінських угод.