Україна евакуювала з Афганістану понад 600 осіб – глава Офісу президента

Україна відгукнулася на звернення партнерів із проханням про порятунок їхніх громадян, зазначив Єрмак (третій ліворуч)
Фото: Андрій Єрмак / Facebook
Україна вже евакуювала з Афганістану понад 600 осіб. Про це 28 серпня у Facebook повідомив глава Офісу президента (ОПУ) Андрій Єрмак.

"Крім наших співвітчизників, рятували й іноземців – тих, хто опинився в небезпеці. Серед них – журналісти та правозахисники, жінки й діти", – написав Єрмак.

За його словами, "Україна відгукнулася на звернення партнерів із проханням про порятунок їхніх громадян".

"Через напружену ситуацію, що склалася в Афганістані, нашим хлопцям довелося прориватися у місто і так само вертатися в умовах сильної протидії, виводячи цивільних із собою до місця евакуації. Обійшлося без втрат, і всі наші живі та здорові", – розповів Єрмак.

Глава ОПУ додав, що Україна не покине своїх громадян, які ще можуть залишатися в інших місцях Афганістану.

Як повідомило Суспільне, в суботу з Кабула в міжнародний аеропорт "Бориспіль" прибуло три літаки з евакуйованими українцями та іноземними громадянами. Всього майже 360 осіб, із них приблизно 80 – українці.

До сьогодні Україна вже евакуювала з Афганістану понад 250 українців, членів їхніх сімей та іноземних громадян. Україна виконала три евакуаційні рейси з Афганістану: перший – у ніч на 16 серпня, другий – у ніч на 22 серпня, третій – удень 23 серпня. Першими двома евакуювали понад 160 людей, 36 із них – українці, під час останнього – ще 98, зокрема 41 українця. Крім того, як розповів посол України в Таджикистані та Афганістані (за сумісництвом) Василь Серватюк, 20 громадян України покинули Афганістан літаками інших країн.

Глава МЗС України Дмитро Кулеба ввечері 27 серпня говорив, що звернулися в посольство і чекають евакуації майже 90 українців і членів їхніх сімей. Серватюк сказав того самого дня, що, за останніми даними, в Афганістані залишається понад 230 громадян України та їхніх родичів.

Контекст:

Ситуація з безпекою в Афганістані погіршилася на тлі виведення американських військ, яке почали у квітні 2021 року. Станом на 15 серпня рух "Талібан" узяв під контроль практично всю країну, зокрема столицю Кабул. Президент Афганістану Ашраф Гані цього самого дня втік за кордон.

На тлі наступу "Талібану" іноземні держави почали евакуацію своїх громадян. Кілька країн (серед яких США, Франція, НімеччинаВеликобританія) скерували своїх військовослужбовців до Афганістану для гарантування безпеки евакуації.

17 серпня "Талібан" дав першу пресконференцію після приходу до влади, на якій пообіцяв, що ніхто не буде атакувати інші країни з території Афганістану, підтвердив загальну амністію для афганських чиновників і заявив, що жінки зможуть працювати, якщо "житимуть за законами шаріату".

25–26 серпня США і Великобританія попереджали про можливий теракт в аеропорту Кабула і закликали своїх громадян не перебувати там. Низка країн почала згортати евакуацію. Однак попри попередження 26 серпня біля воріт аеропорту залишалися натовпи людей, повідомило агентство Reuters.

26 серпня в Кабулі стався теракт. Біля аеропорту Кабула терорист-смертник підірвав бомбу, почалася стрілянина. Спочатку Пентагон повідомив про два вибухи – біля воріт аеропорту і біля готелю неподалік – і двох смертників, але 27 серпня спростував цю інформацію, заявивши, що вибух був тільки один. Відомо про 170 загиблих і понад 200 поранених.

Угруповання ІДІЛ узяло на себе відповідальність за вибух біля воріт аеропорту і стрілянину.