Україна може втратити $1 трлн через неефективність економіки – президент МАУ
Українська економіка неефективна, але досі нічого не роблять для підвищення управлінського КРІ у державному секторі, тому країна протягом наступних 10 років може втратити $1 трлн. Про це президент компанії "Міжнародні авіалінії України" Євгеній Дихне заявив у своєму блозі, опублікованому на Obozrevatel 15 грудня.
"Це оптимістичний сценарій, а згідно з песимістичним, це число виявиться набагато більшим, оскільки провідні економіки світу невпинно розвиваються, відповідають на сучасні виклики, а держава Україна міцно прикута до свого пострадянського минулого, що не дає їй рухатися вперед", – зазначив він.
Дихне зауважив, що в аудиті української економіки, поданому урядом, є розрахунки, які вказують на те, що "пострадянське законодавство надійно захищає корупціонерів від кримінального переслідування".
"І, навпаки, кожного державного управлінця, який намагається щось змінити на користь більшої ефективності, переслідує формальна машина правосуддя, що базується, нагадаю, на пострадянській юридичній ідеології", – вважає Дихне.
Він звернув увагу на те, що в аудиті серед майже 400 кримінальних проваджень НАБУ за 2017 рік понад 100 стосувалося корупції на держпідприємствах.
Дихне підкреслив, що продуктивність праці українців у 5,6 раза нижча, ніж працівників у Центральній Європі.
"По секторах найбільший прогрес спостерігається в агропромисловому комплексі, де загальна додана вартість зросла на 54%. Проте вона досі залишається нижчою, ніж у країнах ЄС і навіть Білорусі. У промисловості та сфері послуг, що апріорі утворюють додану вартість, ми стоїмо на місці", – написав президент МАУ.
Дихне зазначив, що його команда із 2014-го до 2017 року, коли він керував аеропортом "Бориспіль", збільшила продуктивність праці колективу на 20%. Дихне підкреслив, що це "держпідприємство з пострадянською філософією".
Завдання уряду надати аудит і вектори економічного розвитку поставив президент України Володимир Зеленський під час щорічного послання до парламенту два тижні тому.
14 серпня відбулася зустріч прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля із представниками понад 50 українських компаній, під час якої обговорили питання розроблення національної економічної стратегії на 10 років. У дискусії також узяли участь представники Офісу президента і Національного банку.
За даними пресслужби Кабміну, на підставі ініціатив, закладених у документі, буде розроблено державні цільові програми, реалізація яких, як планують, стартує 2021 року.
"Національна економічна стратегія 2030" – це єдине економічне бачення всередині країни, що має стати орієнтиром для зовнішніх партнерів України. Це впевненість у майбутньому як для бізнесу, так і для населення загалом. Адже основою добробуту українців є саме економічний розвиток, який неможливий без відповідних рушіїв. Саме ця ідеологія лежить в основі для розробки стратегії", – сказав Шмигаль.