"Україна на межі диктатури". Дев'ять українських політсил засудили вислання Саакашвілі з країни
Екс-президент Грузії Михайло Саакашвілі опублікував спільне звернення партій "Демальянс", "Громадянська позиція", "Народний контроль", "Батьківщина", "Самопоміч", "Свобода", "Рух нових сил", Європейської партії України та громадського руху "Хвиля", які назвали антиконституційним вислання політика.
Низка українських політичних сил зробила спільну заяву, назвавши вислання екс-президента Грузії, лідера "Руху нових сил" Михайла Саакашвілі з України антиконституційним і неправовим вчинком, що має ознаки політичного переслідування. Текст заяви опубліковано на сторінці Саакашвілі у Facebook.
"Щоб позбутися одного з лідерів опозиції, влада вчинила політичну розправу, порушила права людини і завдала величезної шкоди міжнародній репутації України. Цей злочин має бути розслідуваний. Усі посадові особи, які порушили закон і свої посадові обов'язки, мають опинитися на лаві підсудних", – ідеться у зверненні.
Політичні сили вимагають забезпечити повернення Саакашвілі в Україну і дати йому можливість захистити свої права та гідність в українських судах.
"Українська влада дозволяє собі так вчинити з політиком, відомим у всьому світі. Це означає, що жоден український громадянин не може почуватися в безпеці і сподіватися на справедливе правосуддя. Ми, як і в часи Януковича, опинилися на межі диктатури", – наголосили автори звернення.
Вони закликали світових лідерів і дипломатів дати принципову оцінку політичним репресіям в Україні.
"Практика призначення винних не в суді, а шляхом публічних заяв генерального прокурора, практика вигнання неугодних із країни має назавжди залишитися в радянському минулому. Ми констатуємо, що президент України Петро Порошенко став на шлях підміни закону свавіллям. Ми попереджаємо, що будь-які спроби подальших розправ над опозиційними лідерами та активістами отримають наш консолідовану і тверду відповідь", – підсумували автори послання.
Звернення підписали політичні партії "Демократичний альянс", "Громадянська позиція", "Народний контроль", ВО "Батьківщина", "Самопоміч", ВО "Свобода", "Рух нових сил", Європейська партія України та громадський рух "Хвиля".
12 лютого співробітники Держприкордонслужби та Державної міграційної служби України затримали Саакашвілі в київському ресторані "Сулугуні". Пізніше в Держприкордонслужбі повідомили, що Саакашвілі вислали в Польщу як особу, що незаконно прибула з території цієї країни 10 вересня 2017 року.
У Варшаві лідер "Руху нових сил" заявив, що за висланням стоїть президент Петро Порошенко, який у липні 2017-го позбавив його українського громадянства. За словами політика, у Європі він зробить так, що главі держави "мало не видасться".
Саакашвілі подав позов в Окружний адміністративний суд Києва з вимогою визнати незаконними його затримання і вислання з України.
14 лютого екс-президент Грузії прибув до Нідерландів. Влада країни вручила йому посвідчення особи. Цього самого дня уповноважений Верховної Ради з прав людини Валерія Лутковська заявила, що в української влади були правові підстави для вислання в Польщу Саакашвілі.
Генеральна прокуратура України підозрює Саакашвілі в одержанні з Росії приблизно $500 тис. на фінансування мітингів для повалення влади. Спікер генпрокурора Лариса Сарган заявляла, що вислання політика стало несподіванкою для відомства.