Україні не потрібно приймати пропозицію Ірану про компенсацію – Данілов

Пасажирський літак Boeing 737-800 розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану
Фото: EPA
Секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов вважає, що запропонована Іраном компенсація сім'ям жертв катастрофи літака "Міжнародних авіаліній України" в розмірі $150 тис. – це не та сума, про яку потрібно вести розмову.

Україні не потрібно погоджуватися на пропозицію від іранської сторони щодо компенсацій сім'ям загиблих в авіакатастрофі літака "Міжнародних авіаліній України" в Ірані. Про це в п'ятницю сказав журналістам у Києві секретар Ради національної безпеки і оборони України Олексій Данілов, відео опубліковано в Telegram-каналі PavlovskyNews.

"Сьогодні є процедура, згідно з якою є певна пропозиція іранської сторони. Я не вважаю, що ми маємо її приймати. Вона не відповідає тому стану речей, який є, тій провині, яку має нести на собі держава Іран", – сказав він.

На уточнювальне запитання, чи вважає Україна запропоновану компенсацію недостатньою (в Ірані говорили про $150 тис. кожній сім'ї), секретар РНБО зазначив що це "не та сума, про яку потрібно вести розмову".

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував із Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану і Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 було збито іранською ракетою помилково.

23 липня заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершилося у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.

23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона і реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію і намагався контролювати літак до останнього.

Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що вирішення цього питання "займе час і має різні аспекти з технічного і правового поглядів", а голова Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не повинна отримати компенсацію від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.

8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім'ям загиблих у катастрофі.

Наприкінці грудня іранські ЗМІ повідомили, що влада країни готова виплатити $150 тис. кожній сім'ї загиблих під час аварії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підкреслив, що цю заяву було оприлюднено тільки у ЗМІ й українська сторона жодних офіційних підтверджень із боку Ірану не отримувала.