Україна приєдналася до процесу верифікації аудіозапису про навмисне знищення літака МАУ в Ірані – МЗС

Літак Boeing 737-800 рейсу PS752 розбився 8 січня 2020 року поблизу Тегерана
Фото: ЕРА
Телеканал CBC News повідомив, що спецслужби Канади вивчають аудіозапис, на якому людина з голосом, схожим на голос міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа, говорить мовою фарсі про тисячі можливостей пояснити збиття літака рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України". Заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін сказав, що українські дипломати провели серію дзвінків українським правоохоронцям, які координуватимуть процес встановлення автентичності запису.

Україна приєдналася до процесу встановлення ідентичності аудіозапису, на якому, як повідомляли ЗМІ, може бути розмова міністра закордонних справ Ірану Джавада Заріфа про катастрофу літака рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України".

Про це заступник міністра закордонних справ України Євгеній Єнін повідомив у коментарі Суспільному 10 лютого.

Телеканал CBC News, посилаючись на інформовані джерела, повідомив сьогодні, що Канада вивчає запис, на якому нібито Заріф говорить мовою фарсі щодо "тисячі можливостей" пояснити збиття рейсу PS752, включно з навмисним нападом за участі двох або трьох секретних агентів. Спікер міністерства закордонних справ Ірану Саїд Хатібзаде стверджував, що інформація телеканала ненадійна й неправдива.

"Сьогодні ЗМІ опублікували запис розмови за ймовірної участі міністра закордонних справ Ірану Заріфа. Від самого ранку нами проведено серію телефонних розмов із представниками органів досудового розслідування та прокуратури України, які перебувають на контакті з нашими іноземними колегами й координуватимуть зусилля дослідження з метою встановлення його автентичності", – сказав Єнін.

Він зазначив, що за кілька тижнів органи з безпеки авіації України висловлять свої коментарі щодо дослідження проєкту технічного звіту, після чого Іран подасть його на розгляд до Міжнародної організації цивільної авіації.

"Також продовжується й трек кримінального розслідування. Саме воно має розставити крапки над "і" щодо того, хто і за яких обставин збив літак. Україна разом із Канадою, Великобританією, Швецією та Афганістаном, які є членами спільної координаційної групи, не допустять, щоб ця трагедія забулася", – додав заступник міністра.

Пасажирський літак Boeing 737-800 рейсу PS752 "Міжнародних авіаліній України", який прямував з Тегерана до Києва, розбився 8 січня 2020 року поблизу столиці Ірану. На борту перебували 167 пасажирів і дев'ятеро членів екіпажу. Ніхто не вижив. Серед загиблих – 11 громадян України. Більшість пасажирів були громадянами Ірану й Канади.

Влада Ірану, яка стверджувала спочатку, що літак розбився через технічну несправність, 11 січня під тиском лідерів західних країн визнала, що рейс PS752 збили іранською ракетою помилково.

23 липня Єнін заявив, що розшифрування даних чорних скриньок, яке завершили у Франції, підтвердило незаконне втручання в роботу пасажирського лайнера.

23 серпня Організація цивільної авіації Ірану оприлюднила серію даних, отриманих із бортового диктофона та реєстратора польотних даних літака МАУ. Згідно із записами, екіпаж знав про нештатну ситуацію й намагався контролювати літак до останнього.

Іран заявляв, що згоден виплатити компенсацію за збитий український пасажирський Boeing. Представник міністерства закордонних справ Ірану Аббас Мусаві уточнив, що врегулювання цього питання "займе час і має різні аспекти з технічного та правового поглядів", а глава Центральної страхової організації Ірану Голамреза Сулеймані заявив, що авіакомпанія МАУ не має отримати компенсації від Ірану, оскільки збитий іранськими військовими Boeing застрахували європейські компанії.

8 грудня Єнін повідомив, що Іран відкликав пропозицію про виплату компенсацій сім'ям загиблих у катастрофі.

Наприкінці грудня іранські ЗМІ повідомили, що влада країни готова виплатити $150 тис. кожній сім'ї загиблих під час аварії. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба підкреслив, що цю заяву оприлюднили тільки у ЗМІ й українська сторона жодних офіційних підтверджень із боку Ірану не отримувала.