Україна різко знизить ціни за транзит газу після закінчення контракту з "Газпромом" – "Нафтогаз"
Транзит газу через територію України з 2020 року буде значно дешевшим, ніж через трубопровід "Північний потік – 2", заявив директор із розвитку бізнесу НАК "Нафтогаз України" Юрій Вітренко.
Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" планує різко знизити ціни за транзит газу після закінчення контрактів із російським "Газпромом" у 2019 році. Про це заявив директор компанії з розвитку бізнесу Юрій Вітренко в інтерв'ю агентству dpa, повідомляє Deutsche Welle.
За словами Вітренка, із 2020 року тарифи будуть знижені приблизно на 10%, що зробить українську газотранспортну систему набагато дешевшою за "Північний потік – 2".
Вітренко зазначив, що зниження цін відбудеться лише в тому випадку, якщо Україні гарантують щорічні обсяги транзиту приблизно в 110 млрд м3.
Він розкритикував заплановане розширення газопроводу в межах проекту "Північний потік", назвавши його економічно невиправданим.
Згідно з офіційними даними, у 2016 році "Північним потоком", завантаженим майже на 80%, було постачено 43,8 млрд м3 російського газу до Німеччини. Україна побоюється втратити роль важливого транзитера палива у разі реалізації проекту "Північний потік – 2", повідомляє Deutsche Welle.
У 2016 році через Україну до Євросоюзу було постачено 82,2 млрд м3 російського газу, це означає, що українська газотранспортна система була завантажена на 56%. За словами Вітренка, транзит приніс Україні дохід у розмірі €1,8 млрд.
Глава "Газпрому" Олексій Міллер заявив, що після січня 2020 року обсяг транзиту через Україну становитиме приблизно 15 млрд м3 на рік – у п'ять разів менше, ніж у 2016-му.
Україна сподівається, що Стокгольмський арбітражний суд ухвалить сприятливі для неї рішення щодо спорів довкола контрактів із "Газпромом". Київ уважає нинішні ціни за транзит газу заниженими, а обсяги транзитних постачань – недостатніми.
Перегляд компанією "Газпром" транзитного тарифу, компенсацію за недопостачання газу та інші зміни до транзитного контракту в НАК "Нафтогаз України" оцінили у $10,6 млрд без урахування відсотків.
Проект "Північний потік – 2" передбачає будівництво двох ниток газопроводу сукупною потужністю 55 млрд м3 газу на рік із Росії до Німеччини дном Балтійського моря.
Активний газопровід "Північний потік" складається з двох ниток завдовжки 1224 км і пропускною здатністю 27,5 млрд м3 кожна. Він також проходить дном Балтійського моря. "Газпром" почав постачання цим газопроводом у 2012 році.
У грудні 2015 року президент Європейської ради Дональд Туск заявив, що проект другої черги трубопроводу "Північний потік" не відповідає енергетичним правилами ЄС (Третьому енергетичному пакету) і підриває роль України як транзитера газу.