Україна розцінює розпорядження Путіна про соцвиплати жителям ОРДЛО як порушення суверенітету та вимагає скасувати рішення – МЗС
"Розглядаємо оприлюднення доручення президента РФ [...] як чергове порушення суверенітету України, спрямоване на продовження примусової інтеграції населення тимчасово окупованих територій нашої держави у російський політичний, економічний і гуманітарний простір. Прикметно, що Кремль обрав момент для цієї акції саме під час ескалації безпекової ситуації навколо кордонів України. У той час, коли наша держава та партнери докладають усіх зусиль задля деескалації ситуації, нове рішення російського керівництва не сприяє цим дипломатичним зусиллям", – ідеться у заяві.
МЗС висунуло вимогу РФ скасувати ухвалене рішення, а також "припинити подібні гібридні провокації та утримуватися від кроків, що ускладнюють дипломатичний процес, насамперед у роботі нормандського формату та тристоронньої контактної групи".
27 січня Путін доручив забезпечити жителів тимчасово окупованих територій Донецької та Луганської областей, які мають російські паспорти, соціальними виплатами.
Контекст:
Одразу після анексії Криму 2014 року Росія розпочала збройну агресію на сході України. Бойові дії тривають між Збройними силами України з одного боку і російською армією та підтримуваними Росією бойовиками, які контролюють частину Донецької та Луганської областей, – з іншого.
Офіційно РФ не визнає свого вторгнення в Україну, незважаючи на факти й докази, надані Україною.
У травні 2021 року українська омбудсменка Людмила Денісова повідомила, що на тимчасово окупованих територіях Луганської та Донецької областей російські паспорти отримало майже 600 тис. громадян. Секретар Ради національної безпеки і оборони Олексій Данілов у липні говорив, що йдеться вже про 630 тис. осіб.
На думку президента України Володимира Зеленського, Росія може використати для нападу на Україну паспортизацію в ОРДЛО.
У Білому домі заявили 18 січня, що Росія може будь-якої миті почати вторгнення в Україну. Зокрема, у США стурбовані переміщенням російських військ на навчання до Білорусі.
27 січня у Пентагоні повідомили, що протягом останніх 24 годин зросло нарощування Росією військ на російсько-українському кордоні. Станом на 28 січня, за інформацією Резнікова, у зоні 200 км від кордону країни перебувало приблизно 112 тис. російських військових, із урахуванням флоту та авіації – майже 130 тис.
Зеленський 24 січня за підсумками засідання Ради національної безпеки і оборони повідомив, що представники РНБО працюють для повної деескалації та мирного врегулювання ситуації на Донбасі, в Україні все під контролем і причин для паніки немає.