Україна й Польща погодили часткове розблокування кордону

Протести польських перевізників тривають від початку листопада
Фото: EPA

Україна спільно з Польщею 1 грудня домовилася про низку заходів для полегшення пропускної здатності українсько-польських КПП, де зараз страйкують польські перевізники. Про це повідомила пресслужба Мінінфраструктури України.

У Варшаві відбулася зустріч заступника міністра розвитку громад, територій та інфраструктури України Сергія Деркача й державного секретаря міністерства інфраструктури Польщі Рафала Вебера. Вони погодили такі кроки:

  • відкриття пункту пропуску "Угринів – Долгобичув" для проїзду порожніх вантажівок, щоб збільшити пропускну спроможність кордону і зменшити навантаження на інші пункти пропуску;
  • створення в системі "єЧерга" окремих пасів для порожніх транспортних засобів на пунктах пропуску "Ягодин – Дорогуськ" і "Краковець – Корчова". Саме на цих пунктах пропуску є фізичні смуги для порожнього транспорту безпосередньо в пункті пропуску як на українському, так і на польському боці;
  • запуск пілотного проєкту з реєстрацією в "єЧерзі" безпосередньо перед перетином кордону на пункті пропуску "Нижанковичі – Мальховіце" строком на один місяць.

Питання скасування змін до "транспортного безвізу" не обговорювали, його не було на порядку денному, додали в міністерстві.

Водночас польські протестувальники наполягають на функціонуванні "Угринів – Долгобичув" і "Нижанковичі – Мальховіце" лише для транспорту на реєстрації ЄС. У міністерстві підкреслили, що така позиція неприйнятна для України і Європейського союзу, адже це дискримінаційна норма стосовно інших країн. 

Водночас Міністерство відновлення спільно із DG MOVE напрацьовують стратегічні рішення, які дадуть змогу врегулювати ситуацію із чергами на кордоні і зменшити напруження в питанні автомобільних перевезень.

Головними позиціями є покращення пропускної спроможності наявних пунктів пропуску, зокрема ефективності фітосанітарного й інших видів контролю для дотримання меморандумів, які регулюють кількість вантажівок, пропущених через кордон. Також ідеться про розроблення плану дій щодо розбудови українсько-польських пунктів пропуску (з українського боку стратегія розбудови вже готова).

Контекст:

Від початку листопада польські перевізники блокують рух вантажівок у трьох пунктах пропуску на українсько-польському кордоні ("Ягодин – Дорогуськ", "Краковець – Корчова", "Рава-Руська – Гребенне"). Уранці 23 листопада польські перевізники почали блокаду четвертого пункту пропуску – "Шегині – Медика".

Представник Єврокомісії Адальберт Янц сказав 16 листопада, що відновлення системи дозволів або квот для автомобільних перевезень, чого вимагають польські перевізники, не є юридично можливим.

Глава Державного агентства відновлення та розвитку інфраструктури України Мустафа Найєм наголосив, що Україна "не має наміру навіть обговорювати" з Польщею повернення до дозвільної системи. Він нагадав, що Угоду про лібералізацію вантажних перевезень ("транспортний безвіз") ратифікували й погодили всі члени ЄС, її підписали між Україною та Європейським союзом, а не якоюсь окремою країною.

За час страйку на польському кордоні померло двоє українських водіїв. Посольство України у зв'язку із цим надіслало Польщі ноту, вимагаючи розблокувати рух.