Україна закликала ООН долучитися до Кримської платформи
Міністерство нагадало, що 23 серпня 2021 року "з метою захисту норм і принципів міжнародного права" Україна спільно із 46 державами і міжнародними та регіональними організаціями створила Кримську платформу – новий міжнародний формат, спрямований на деокупацію Криму та протидію гібридній агресії з боку Росії.
"Розраховуємо на більш активний та конструктивний підхід із боку керівництва ООН до питань протидії триваючій військовій агресії РФ проти України. Враховуючи роль ООН у питаннях деокупації Криму, зокрема у контексті ухвалених Генеральною Асамблеєю ООН резолюцій щодо територіальної цілісності України, проблеми мілітаризації Криму і [роль ООН] у захисті прав людини у Криму, Україна сподівається на приєднання ООН до Кримської платформи", – ідеться в заяві.
У МЗС зазначили, що Україна як одна з країн – засновниць ООН підтверджує "відданість засадам сучасного світоустрою, закладеним у положеннях Статуту ООН".
"Розуміючи важливість забезпечення миру на територіях, де тривають збройні конфлікти, готові і надалі посилювати внесок у справу утвердження міжнародного миру та безпеки в складі операцій ООН. Продовжимо проводити цілеспрямовану політику протидії зухвалим спробам окремих держав підірвати закріплений Статутом ООН світовий порядок, нав’язати міжнародному співтовариству логіку агресії і реваншизму, переписати світову історію", – зазначили в заяві.
Також у МЗС наголосили на важливості реформування ООН, додавши, що Україна готова цьому сприяти.
"Організації системи ООН, зокрема Програма розвитку ООН (ПРООН), продовжують відігравати важливу роль у підтримці курсу соціально-економічних реформ в Україні, досягненні цілей сталого розвитку, забезпеченні захисту прав людини та верховенства права. Одним із найбільш успішних прикладів нашого співробітництва є подолання гуманітарних наслідків російської агресії. Готові до подальшої взаємодії у цій сфері для забезпечення потреб постраждалого цивільного населення вздовж лінії розмежування та на тимчасово окупованих територіях", – підсумували в заяві.
Відомство додало, що актуальним напрямом діяльності ООН в Україні є "підтримка процесів відновлення та миробудівництва в Донецькій та Луганській областях задля мирної та безпечної реінтеграції окупованих територій та їхніх мешканців, розбудови сталого миру та неповторення окупації".
Контекст:
Росія анексувала Крим після незаконного референдуму 16 березня 2014 року. Приєднання півострова до РФ не визнають Україна і більшість країн світу. Наразі між материковою Україною і Кримом діє контрольно-пропускний режим, а Київ де-факто не контролює півострова.
Кримська платформа – новий консультативний і координаційний формат, ініційований Україною для підвищення ефективності міжнародного реагування на окупацію Криму, посилення тиску на Росію, запобігання порушенням прав людини і захисту жертв окупаційного режиму. Головною метою платформи є деокупація Криму. Планують, що платформа діятиме на кількох рівнях: глав держав та урядів, міністрів закордонних справ, у вимірі міжпарламентського співробітництва, у форматі експертної мережі.
Офіційно діяльність Кримської платформи розпочали на інавгураційному саміті 23 серпня 2021 року. У ньому взяло участь 46 делегацій.
На саміті ухвалили декларацію Кримської платформи, яка засуджує політику Росії щодо окупованого Криму. Вона відкрита до підписання іншими країнами, зазначав президент України Володимир Зеленський.
У МЗС РФ Кримську платформу назвали "безперспективною русофобською акцією" і заявили, що участь інших країн в ініціативі "неминуче позначиться на наших відносинах".
Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба говорив, що в Києві "реакцією російської сторони задоволені".
Українська влада зазначала, що Росія перешкоджала проведенню саміту Кримської платформи. За даними РНБО України, через тиск Росії одна з країн, яка раніше підтвердила участь у саміті, відмовилася від неї. Коментуючи протидію РФ Кримській платформі, Зеленський заявив, що тиск був на рівні лідерів країн.
16 вересня міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що ООН проігнорувала саміт Кримської платформи з політичних мотивів.