Україні необхідне чітке бачення, як наблизитися до ЄС і НАТО – президент Литви
"Що нам необхідно, так це чітке бачення того, як Україна може брати участь у європейській сім'ї і як вона може наблизитися до ЄС і НАТО... Україні необхідні конкретні кінцеві цілі, до яких прагнути і згідно з якими проводити планування, тоді як міжнародна спільнота очікує гарантій продовження стабільного і послідовного процесу реформ", – сказав Науседа.
Він зазначив, що під час конференції необхідно приділити особливу увагу реформам у секторі безпеки й оборони, які є основою для європейської та євроатлантичної інтеграції України.
"Одне з найважливіших завдань – це сприяння справедливості як основній цінності, підвищення впевненості українців у судовій системі, забезпечення незалежності та ефективного функціонування антикорупційних інституцій у країні, прояснення процесу приватизації. Усе це необхідно для ефективного функціонування держави", – додав Науседа.
Контекст:
Курс на членство у ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
У 2018 році НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україна набула статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року в Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначено, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Президент США Джо Байден заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи отримає Україна план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.
6 жовтня 2020 року за підсумками саміту в Брюсселі Україна і Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують подальшого посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансова співпраця.
У березні 2021 року Зеленський заявив, що Україна сформує коаліцію країн-лобістів для вступу в ЄС. Зеленський і Науседа підписали в Києві спільну декларацію про європейську перспективу України.