Зеленський: Україна зробила достатньо, щоб отримати підтверджені терміни щодо членства в ЄС і НАТО
Президент Володимир Зеленський заявив, що Україна зробила досить для того, щоб мати підтвердження про терміни вступу країни в ЄС і НАТО. Про це він розповів 5 липня на форумі "Україна 30", передає кореспондент видання "ГОРДОН".
Він нагадав про результати соціологічного дослідження, згідно з яким більшість українців хоче членства країни в НАТО, а вступ України в ЄС підтримує понад 60% громадян України.
"Для нас це гарантія безпеки перш за все, гарантія добробуту. Україна і український народ уже, я вважаю, достатньо зробили, щоб отримати від наших партнерів чіткі підтвердження того, коли і як Україна буде членом ЄС і НАТО", – сказав Зеленський.
Контекст:
Курс на членство в ЄС і НАТО закріплено в Конституції України.
Україна активізувала співпрацю з НАТО 2014 року на тлі окупації Криму Росією і збройного конфлікту на Донбасі. Наприкінці 2014 року Верховна Рада ухвалила закон, який передбачає відмову України від політики "позаблоковості". Відповідно до Воєнної доктрини України, ухваленої 2015 року, поглиблення співпраці з НАТО є пріоритетним завданням.
2018 року НАТО визнав за Україною статус країни-аспіранта – кандидата на членство в Альянсі, 2020-го Україні надали статусу партнера розширених можливостей.
14 червня 2021 року у Брюсселі відбувся саміт НАТО, у підсумковому комюніке якого зазначали, що Альянс підтримує входження України в НАТО.
Президент США Джо Байден заявив, що російська агресія не стане перешкодою для вступу України в НАТО. Водночас на запитання, чи матиме Україна план дій для членства в НАТО, він сказав, що "це ще треба буде побачити" і спочатку Україна має викорінити корупцію.
Верховна Рада і Європарламент 16 вересня 2014 року синхронно затвердили Угоду про асоціацію України з ЄС. 1 вересня 2017 року вона набула чинності в повному обсязі.
6 жовтня 2020 року за підсумками саміту у Брюсселі Україна і Європейський союз домовилися про оновлення Угоди про асоціацію. Сторони очікують на подальше посилення економічної інтеграції та зближення регулювання в межах угоди в кількох сферах: цифровий ринок, захист довкілля, боротьба зі змінами клімату, фінансова співпраця.
У березні 2021 року Зеленський заявив, що Україна сформує коаліцію країн-лобістів для вступу у ЄС.